czwartek, 26 maja 2022 13:37

Zniżki przy ubezpieczeniach OC - od czego zależą, jak można je uzyskać?

Autor Artykuł sponsorowany
Zniżki przy ubezpieczeniach OC - od czego zależą, jak można je uzyskać?

Ubezpieczenia OC są obowiązkowe dla właścicieli pojazdów. W związku z tym należą one do najczęściej sprzedawanych ubezpieczeń. Wybierając ubezpieczenie samochodu w jego podstawowej wersji zazwyczaj będziemy mogli się spodziewać ochrony, której zakres będzie taki sam niezależnie od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że dla osób wykupujących polisę OC czynnikiem decydującym o wyborze ubezpieczenia jest jego koszt. Mając to na uwadze wielu kierowców zastanawia się od czego zależą koszty ubezpieczenia. Wśród czynników, które wpływają na cenę polisy znajdują się zniżki, które wypracowuje się za bezszkodową jazdę. Warto nieco bliżej się im przyjrzeć, by zrozumieć ich rolę w ubezpieczeniu OC.

Zniżki OC - w jaki sposób są przyznawane?

Omawiając zniżki OC należy na samym początku wskazać, że przyznawane są one nie na pojazd, ale na osobę. To, że ktoś zmienia firmę ubezpieczeniową, zmienia samochód nie ma wpływu na posiadane zniżki. Jednocześnie sposób przyznawania zniżek nie jest w żaden sposób uregulowany prawnie, dlatego ubezpieczyciele, w tym firma TUZ samodzielnie decydują o tym jakie oferty zniżkowe przygotowywane są dla klientów. System przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę praktycznie w każdej firmie zakłada wzrost zniżek z każdym kolejnym rokiem bezszkodowej jazdy. Poziom tych wzrostów uzależniony jest od wybranej polisy OC i może być to od 5 do 20% za rok bezszkodowej jazdy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu sprawdzając kalkulator OC możemy zapoznać się z obowiązującymi zniżkami. Te zaś w maksymalnym poziomie zazwyczaj wynoszą 60-70%. W przypadku firmy TUZ maksymalne zniżki można wypracować po 4 latach bezszkodowej jazdy i wynoszą one 60%.

Sprzedaż samochodu - co wydarzy się ze zniżkami

Sprzedając samochód automatycznie niezależnie czy wybierało się ubezpieczenie online, korzystało się ze stacjonarnego biura ubezpieczyciela, ubezpieczenie przestanie obowiązywać. W momencie, gdy nie kupi się kolejnego samochodu, nie będzie się dalej klientem firmy ubezpieczeniowej. Przerwa w ubezpieczeniu może mieć wpływ na wysokość zniżek. Jednak i w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to co wydarzy się ze zniżkami. Towarzystwa ubezpieczeniowe stoją bowiem w tym względzie indywidualne rozwiązania.

Zmiana ubezpieczyciela - co ze zniżkami?

Mimo tego, że wybierając ubezpieczenie samochodu decydujemy się na konkretną firmę, która ma swoją politykę dotyczącą zniżek to jednak zmiana firmy na nową nie wiąże się z utratą profitów za bezszkodową jazdę. Wybierając nowe ubezpieczenie online czy wykorzystując kalkulator OC i szukając nowego ubezpieczyciela będzie można liczyć na to, że wypracowane zniżki będą brane pod uwagę także w nowej firmie. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe honorują bowiem bezszkodową jazdę i po tym jak klient się do nich przenosi utrzymują zniżki, choć ich poziom może być indywidualne przeliczony na warunki polisy OC w nowej firmie.

Istotny wpływ zniżek na cenę ubezpieczenia

Nie da się zaprzeczyć, że wybierana polisa OC i jej koszt w dużej mierze uzależnione są od tego jakie zniżki posiada kierowca. W przypadku firmy TUZ, gdy zniżki mogą sięgnąć maksymalnie 60% ich wpływ na koszy ubezpieczenia będzie znaczący. To ma również wpływ na to, że firmy ubezpieczeniowe wzajemnie honorują wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. W innym przypadku klienci nie decydowaliby się na przeniesienie ubezpieczenia do innej firmy, gdyby wiązało się to z utratą zniżek.

Szkody komunikacyjne - co wydarzy się ze zniżkami?

Trzeba być świadomym tego, że bezszkodowa jazda będzie promowana i liczyć będzie można na zniżki dla osób, które wykupują ubezpieczenie OC. Z drugiej jednak strony sprawdzając kalkulator OC możemy się przekonać jak istotnie wzrośnie koszt ubezpieczenia jeśli kierowca nie może pochwalić się bezszkodową jazdą. I tak każda szkoda może powodować utratę 10-20% zniżek, które kierowca wypracował. Jeśli w krótkim okresie czasu doprowadzi się do kilku szkód trzeba liczyć się z tym, że zamiast zniżek firma ubezpieczeniowa na polisie OC zastosuje zwyżki i koszt ubezpieczenia istotnie wzrośnie. Dlatego wybierając ubezpieczenia OC musimy być świadomi, że nasze zachowanie na drodze i historia jazdy mogą mieć wpływ na koszty jakie będzie trzeba ponieść.

Klienci zaglądający do oferty TUZ mogą liczyć na profesjonalną obsługę i ochronę ubezpieczeniową mogą również liczyć na mniejsze koszty ubezpieczenia, jeśli będą w stanie wypracować zniżki za bezszkodową jazdę. Dlatego każdy kto kupuje ubezpieczenia OC powinien szczególnie dbać o uniknięcie sytuacji, w której będzie sprawdzą wypadku czy stłuczki, ponieważ to istotnie wpływać będzie na wysokość płaconej składki ubezpieczeniowej.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje