sobota, 3 grudnia 2022 09:30

Życie mężczyzny wisiało na włosku! To była prawdziwa walka z czasem

Autor Katarzyna Jamróz
Życie mężczyzny wisiało na włosku! To była prawdziwa walka z czasem

Dzięki szybkiej reakcji mieszkańca Jabłonki (powiat nowotarski) oraz natychmiastowej pomocy policjantów, a następnie ratowników medycznych i lekarzy, udało się uratować życie 55-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna znajdował się w głębokiej hipotermii. Temperatura jego ciała spadła do 24 stopni.  

Kilka dni temu, policjanci z Komisariatu Policji w Jabłonce otrzymali informację od przypadkowego przechodnia o leżącym nad rzeką człowieku. Sytuacja miała miejsce w godzinach porannych. W nocy temperatura spadła poniżej zera, dlatego mundurowi niezwłocznie udali się we wskazane miejsce, gdzie na brzegu rzeki Czarna Orawa znaleźli leżącego mężczyznę. Policjanci nie mogli z nim nawiązać kontaktu, jego ubranie było całkowicie przemoczone. Mężczyzna był bardzo wyziębiony i znajdował się w głębokiej hipotermii. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do udzielania pomocy obywatelowi Ukrainy - jego ciało okryli folią termiczną i wezwali karetkę pogotowia.

– W pewnym momencie 55-latek stracił przytomność i przestał oddychać. Policjanci rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową, aż do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Z uwagi na stan głębokiej hipotermii i zagrożenia życia, ratownicy podjęli decyzję o zadysponowaniu na miejsce śmigłowca LPR, jednak z uwagi na trudne warunki atmosferyczne i gęstą mgłę nie było możliwości, aby śmigłowiec wylądował w Jabłonce

– informuje podkom. Dorota Garbacz, rzeczniczka prasowa KPP Nowy Targ.

Obywatel Ukrainy został więc przetransportowany karetką do miejscowości Obidowa. Podczas transportu jeden z policjantów na zmianę z ratownikami cały czas prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową. Następnie 55-latek śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, gdzie uzyskał specjalistyczną pomoc.

W tym przypadku pomoc nadeszła w ostatniej chwili. Dzięki reakcji mieszkańca Jabłonki oraz natychmiastowej pomocy policjantów, a następnie ratowników oraz lekarzy, 55-letni obywatel Ukrainy przeżył. W środę (30 listopada) mężczyzna przyszedł do Komisariatu Policji w Jabłonce, gdzie osobiście podziękował policjantom za uratowanie tego, co ma najcenniejsze - życia.

Inf./Fot. KPP Nowy Targ

Podhale

Podhale - najnowsze informacje