piątek, 7 lutego 2020 13:54

Najlepsze fotografie prasowe z całego świata w Nowohuckim Centrum Kultury

Autor Manuel Langer
Najlepsze fotografie prasowe z całego świata w Nowohuckim Centrum Kultury

Najlepsze fotografie prasowe z całego świata już od dziś można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Oficjalne otwarcie 62. edycji World Press Photo poprzedził wernisaż, na którym gościła kuratorka tegorocznego projektu Samira Damato z Fundacji World Press Photo.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 4738 fotografów ze 129 krajów, którzy nadesłali 78 801 zdjęć. Prace - zarówno pojedyncze jak i fotoreportaże – oceniane są w siedmiu kategoriach, m.in.: Problemy współczesnego świata, Przyroda, Środowisko i Zdarzenia.

Grand Prix 62. edycji konkursu (a zarazem I miejsce w kategorii Spot News) zdobył amerykański fotoreporter John Moore, który zwycięski kadr uchwycił w Teksasie, podczas akcji służb granicznych, 12 czerwca 2018 r. Moore sfotografował płaczącą dwulatkę podczas przeszukania jej matki, Yanelli Sanchez, imigrantki z Hondurasu. Tydzień później administracja Donalda Trumpa zrezygnowała z kontrowersyjnego rozdzielania dzieci i rodziców na amerykańsko-meksykańskiej granicy.

Wystawa prezentowana jest w około 45 krajach świata i odwiedzana przez ponad 4 miliony ludzi każdego roku. W Nowohuckim Centrum Kultury wystawa gości od 2018 roku.  Corocznie wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa jak i osób z innych części  kraju.

Od 1955 roku wystawa World Press Photo stara się przybliżyć światu historie, które mają znaczenie. Jesteśmy dumni nie tylko z wysokiego statusu, jakim cieszy się wystawa, ale z tego, że ma ona globalny zasięg. WPP pokazywana jest w stu miastach w czterdziestu kilku krajach na całym świecie. Dzisiaj szczególnie musimy doceniać fotografię reporterską, ponieważ żyjemy w czasach, w których coraz trudniej dojść do rzetelnej informacji - mówiła podczas wernisażu kuratorka tegorocznej wystawy Samira Damato.

Wystawa World Press Photo będzie otwarta do 1 marca. Ceny biletów:

– 10/8 zł - bilet na wystawę WORLD PRESS PHOTO

– 20/15 zł - bilet łączony na wystawy: WORLD PRESS PHOTO, Galeria Jerzego Dudy-Gracza, Galeria Zdzisława Beksińskiego

Uwaga – na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.

Foto: Agnieszka Rudek, Mateusz Łysik

Kraków

Kraków - najnowsze informacje