Niedziela Palmowa w malowniczej Lipnicy Murowanej to czas, kiedy zwykły rynek przemienia się w arenę barwnych i imponujących dzieł sztuki ludowej – palm wielkanocnych. W tym roku, 24 marca, mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, jubileuszowej 65. edycji Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego. Marszałek sejmu RP Szymon Hołownia, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar byli tylko niektórymi z zaszczytnych gości, którzy przybyli, aby podziwiać te wyjątkowe dzieła.
Historia Lipnicy Murowanej, zwanej ziemią świętych, zabytków i palm, splata się tu z tradycją, która sięga głęboko w historię regionu. Już od wielu pokoleń mieszkańcy Lipnicy tworzą palmy, które w niedzielę palmową są święcone, a ich wysokość świadczy nie tylko o umiejętnościach rzemieślniczych, ale także o zamożności gospodarza. Jednak to nie tylko rywalizacja i zabawa – to również sposób na przekazywanie kultury i dziedzictwa przodków kolejnym pokoleniom.
Tegoroczna edycja konkursu Lipnickich Palm
Tegoroczna edycja konkursu nie zawiodła oczekiwań. Na lipnickim rynku od samego rana panowała atmosfera niezwykłej radości i ekscytacji. Wszyscy zebrani mogli podziwiać nie tylko kunszt wykonawców, ale także bogactwo kolorów i detali, które zdobiły prezentowane palmy. Po poświęceniu przez duchowieństwo, uczestnicy udali się na uroczystą mszę świętą, aby uczcić to wyjątkowe święto.
Wspaniałym zwieńczeniem wydarzenia było ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz wręczenie zasłużonych nagród. To także czas, kiedy tradycja spotyka się z nowoczesnością, a wyjątkowe prace są prezentowane nie tylko na lokalnym rynku, ale także poprzez media społecznościowe, strony internetowe oraz relacje prasowe, radiowe i telewizyjne, docierając do szerszego grona odbiorców.
W tegorocznej edycji zgłoszono aż 64 prace mierzące powyżej 3 metrów wysokości oraz imponującą liczbę 199 palm dziecięcych. Najwyższa palmowa praca, autorstwa Andrzeja Goryla, mierzyła imponujące ponad 27 metrów. To właśnie tacy twórcy jak Goryl, których pasja i zaangażowanie przekładają się na imponujące osiągnięcia, wpisują się w historię tego wyjątkowego konkursu.
Inf. i Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie