poniedziałek, 2 października 2023 08:49

7 mln pasażerów na lotnisku Kraków-Balice!

Autor Mirosław Haładyj
7 mln pasażerów na lotnisku Kraków-Balice!

We wrześniu  z usług Kraków Airport skorzystało 884 381 pasażerów, czyli o  9 % więcej w stosunku do września 2019 r. i o  23% więcej w stosunku do września  2022 r. Łącznie od początku roku krakowskie lotnisko obsłużyło 7 087 505 pasażerów.

Władze lotniska Kraków-Balice są zadowolone z wakacyjnego ruchu pasażerskiego.

– Powoli kończy się sezon Lato 2023 i cała branża lotnicza przygotowuje się już do wdrożenia pod koniec października jesienno-zimowej siatki połączeń. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani wakacyjnym ruchem pasażerskim na krakowskim lotnisku. Dziękujemy pasażerom za wybór Kraków Airport oraz całej załodze krakowskiego lotniska za pełną zaangażowania prace

– powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

– Wyzwaniem, które wciąż przed nami to nie tylko budowa zdywersyfikowanej oferty połączeń lotniczych, ale również stałe podnoszenie jakości usług  i bezpieczeństwa naszych pasażerów poprzez nowe innowacyjne rozwiązania i inwestycje

– dodał Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Podsumowanie wakacji

Lato 2023 to dla lotniska niezwykle istotne osiągniecia w budowie oferty połączeń lotniczych. W dwóch aspektach. Przede wszystkim odbudowano mapę połączeń sprzed pandemii. Ponadto przyjęta strategia rozwoju siatki połączeń Kraków Airport, uwzględniając ciągle zmieniające się otoczenie i oczekiwania klientów, pozwoliła na wejście na nieobsługiwane do tej pory rynki.
W gronie 23 linii lotniczych operujących z krakowskiego lotniska wakacje pojawili się nowi przewoźnicy: Turkish Airlines, Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia, Pegasus Airlines.

Duża popularnością wśród pasażerów cieszyły się połączenia do USA dzięki PLL LOT do Nowego Jorku i Chicago. Pasażerowie mogli  udać się na wypoczynek do słonecznej Turcji, Włoch, Hiszpanii czy Czarnogóry. Wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych były: Antalya, Rodos, Malaga, Warn, Zadar, Dubaj, Nicea, Malta, Katania.

W wakacje oferowano ponad 150 regularnych połączeń, w tym 7 krajowych, w większości oferowanych przez PLL LOT. Bydgoszcz, Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa, Zielona Góra mają dzisiaj wygodne i szybkie połączenie z Krakowem i Małopolską. Jednym z impulsów do tak rozbudowanej krajowej siatki połączeń były niewątpliwie Igrzyska Europejskie 2023, których gospodarzem jest Miasto Kraków oraz Region Małopolska.

Kraków Airport zawsze wspiera i dołącza się do działań promujących Kraków i Małopolskę, w tym do kampanii Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Urzędu Miasta  Krakowa w ramach projektu „Małopolska – cel podróży".

Prowadzono także wspólne kampanie z liniami lotniczymi zapraszających podróżnych do odwiedzenia  naszego miasta i regionu.

O Kraków Airport

Łącznie w 2022 r. Kraków Airport obsłużył 7 394 176 pasażerów, co stanowi 88%  ruchu pasażerskiego z roku 2019. To drugi wynik w historii krakowskiego lotniska po rekordowym 2019 roku, kiedy to witaliśmy 8 milionowego pasażera.

Lotnisko jest członkiem Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) oraz Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Działania Kraków Airport są dostrzegane na świecie. W roku 2022 Kraków Airport uzyskało 2 poziom akredytacji ACI Airport Customer Experience przyznawanej przez ACI World. Akredytacja przyznawana jest  portom lotniczym, które w swojej działalności dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Wyróżnienie to pozwala na obiektywne potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych przez Kraków Airport usług i jest sygnałem dla podróżnych, że priorytetowo traktujemy pasażera i jego potrzeby.

Kraków Airport jako pierwszy port lotniczy w Polsce podpisał deklarację „Aviation Industry Charter for COVID-19”, zainicjowaną
i przygotowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Głównym celem deklaracji jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami.

Inf. i foto: Informacja prasowa

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka