W ostatni weekend (29 i 30 lipca) w Brzegach odbyły się obchody 7 rocznicy Światowych Dni Młodzieży, których zwieńczenie właśnie tam miało miejsce w 2016 roku. Podczas wieczornych koncertów wystąpiła m.in. Mała Armia Janosika i Orkiestra Wojciecha Zwierniaka z Wiktorią Kasprzyk, o. Łukaszem Buksą oraz Michałem Gaszem.
Już 7 lat minęło od niezapomnianych wydarzeń na Campus Misericordiae w Brzegach, kiedy miliony ludzi z całego świata przybyło na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wieliczanie ciągle wspominają te wyjątkowe chwile, gdy mogli podziwiać żywą wiarę młodych ludzi, niezwykłą atmosferę radości i entuzjazmu. Przybyłych na spotkanie w Brzegach mieszkańców i gości przywitali: Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka oraz ks. kard. Stanisław Dziwisz - świadek pontyfikatu Jana Pawła II.
#Brzegi #CampusMisericordiae O historii wyjątkowego miejsca Campus Misericordiae w Brzegach opowiada Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. - Nie przychodzimy tu, żeby wspominać. Przychodzimy, żeby podsumować pracę, która przez miniony rok została tu zrealizowana. Trudno nie zauważyć tego domu, do którego codziennie przychodzą starsi ludzie, żeby tu otrzymać pomoc i po prostu też pobyć. Trudno nie zauważyć tego domu i ludzi, którzy w nim mieszkają, bo potrzebują przystani - miejsca, gdzie mogą dostać wsparcie i odbić się. Może każdy z nas kiedyś sam będzie potrzebował takiego miejsca. Trudno nie zauważyć magazynu logistycznego Caritasu i Centrum, z którego tysiące ton żywności rozwożonych jest po całej Małopolsce, tam gdzie są potrzebujący. Trudno nie zauważyć Domu Młodych, do którego przyjeżdżają ludzie, żeby spędzić czas na refleksji, ale też się odbudować. W tej dzisiejszej opowieści chciałbym, żeby wasza uwaga zatrzymała się nad jednym domem. Tam w oddali znajduje się brama, przez którą przeszedł Papież Franciszek. A za tą bramą od czwartku powstaje nowy dom – Dom Pokoju. Dom, który niesie ze sobą przekaz dotyczący dzisiejszych czasów – wezwanie do pokoju. Pokoju na Ukrainie, pokoju na świecie. Wczoraj odwiedzili nas przyjaciele z Afryki – pamiętajmy, że pokój potrzebny jest wszędzie. - podkreślił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Opublikowany przez Campus Misericordiae -Pole Miłosierdzia - ŚDM Brzegi Sobota, 29 lipca 2023
- Nie przychodzimy tu, żeby wspominać. Przychodzimy, żeby podsumować pracę, która przez miniony rok została tu zrealizowana. Trudno nie zauważyć tego domu, do którego codziennie przychodzą starsi ludzie, żeby tu otrzymać pomoc i po prostu też pobyć. Trudno nie zauważyć tego domu i ludzi, którzy w nim mieszkają, bo potrzebują przystani - miejsca, gdzie mogą dostać wsparcie i odbić się. Może każdy z nas kiedyś sam będzie potrzebował takiego miejsca. Trudno nie zauważyć magazynu logistycznego Caritasu i Centrum, z którego tysiące ton żywności rozwożonych jest po całej Małopolsce, tam gdzie są potrzebujący. Trudno nie zauważyć Domu Młodych, do którego przyjeżdżają ludzie, żeby spędzić czas na refleksji, ale też się odbudować. W tej dzisiejszej opowieści chciałbym, żeby wasza uwaga zatrzymała się nad jednym domem. Tam w oddali znajduje się brama, przez którą przeszedł papież Franciszek. A za tą bramą od czwartku powstaje nowy dom – Dom Pokoju. Dom, który niesie ze sobą przekaz dotyczący dzisiejszych czasów – wezwanie do pokoju. Pokoju na Ukrainie, pokoju na świecie. Wczoraj odwiedzili nas przyjaciele z Afryki – pamiętajmy, że pokój potrzebny jest wszędzie - mówił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Spotkanie w VII rocznicę ŚDM na Campus Misericordiae w Brzegach rozpoczęło się w sobotę od Koronki do Bożego Miłosierdzia w Domu Młodych. Modlono się między innymi za uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, które rozpoczną się już za kilka dni. W tym wyjątkowym miejscu trwała dzienna i nocna adoracja Najświętszego Sakramentu - aż do zakończenia wydarzeń w niedzielę.
Wieczorem na plenerowej scenie już po raz kolejny na Campus Misericordiae wystąpiła Mała Armia Janosika w koncercie pt. „Jan Paweł II - przyjaciel podhalańskiej ziemi". Inspiracją sobotniego występu stał się pontyfikat Jana Pawła II, który bardzo lubił góralską muzykę i szanował codzienny trud ludzi gór.
Mała Armia Janosika jest kapelą zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – producent, skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 roku w Rabie Wyżnej utworzył sekcję nauki gry na skrzypcach i basach podhalańskich. Zespół liczy obecnie 180 osób w wieku od 3 do 69 lat. Mała Armia Janosika wystąpiła w Brzegach już po raz kolejny.
Drugiego dnia obchodów, w niedzielę, 30 lipca o godz. 15 - w godzinę miłosierdzia na Campus Misericordiae w Brzegach odbyła się msza święta w intencjiu uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, której przewodniczył ks. Wojciech Olszowski, proboszcz Parafii św. Klemensa w Wieliczce, a kazanie wygłosił ks. Wojciech Zahradnik, proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Grabiu. Oprawę muzyczną zapewniła grupa z Brzegów.
Wieczorem podczas koncertu w Brzegach wystąpiła Orkiestra Wojciecha Zwierniaka - zespół założony przez młodego dyrygenta i aranżera, który swoimi kompozycjami i aranżacjami zdobył uznanie podczas wielu konkursów i festiwali. Orkiestra złożona jest z wybitnych muzyków, którzy na co dzień grają w takich zespołach jak Sinfonia Carapthia, Filharmonia Krakowska, NOSPR, są laureatami wielu konkursów oraz wykładowcami akademickimi i aktywnymi muzykami.
Na scenie pojawili się m. in. Wiktoria Kasprzyk - finalistka programu: The Voice of Kids, dr. Łukasz Buksa OFM, autor wielu publikacji naukowych, kompozytor - wybitny kaznodzieja oraz Michał Gasz - na co dzień występujący z Piotrem Rubikiem i inni wykonawcy. Na koncercie, który składał się z kilka bloków tematycznych, poruszono temat wiary i doświadczania obecności Boga w codziennym życiu.
Artykuł sponsorowany