poniedziałek, 14 sierpnia 2023 11:42

ABW zatrzymała 2 obywateli Rosji. To oni rozlepiali ulotki o Grupie Wagnera

Autor Marzena Gitler
ABW zatrzymała 2 obywateli Rosji. To oni rozlepiali ulotki o Grupie Wagnera

11 sierpnia br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej – Aleksieja T. i Andrieja G., którzy realizowali działania na rzecz służb specjalnych Rosji. Mężczyźni w Krakowie i Warszawie rozlepiali ulotki o Grupie Wagnera.

Mieszkańcy Krakowa zauważyli niepokojące ulotki (tzw. wlepki) 10 sierpnia. Sprawę nagłośnił radny Łukasz Wantuch.

  • Zobacz:
W Krakowie pojawił się niepokojący plakat. Policja już działa
Radny Łukasz Wantuch przekazał w mediach społecznościowych, że w Krakowie pojawił się plakat nawołujący do dołączenia do Grupy Wagnera. O sprawie powiadomiono policję. Policja przyjęła zgłoszenie, że w Krakowie (w okolicach dworca PKP i Muzeum Armii Krajowej) pojawił się plakat nawołujący do dołącz…

Dzień później ulotki pojawiły się też w Warszawie. Sprawa została zgłoszona na policję, a potem do ABW.

Jak wynika z ustaleń Agencji, ulotki zawierające link do stron zajmujących się naborem do Grupy Wagnera rozlepiało dwóch mężczyzn - obywateli Federacji Rosyjskiej. Rosjanie posiadali ponad 3 tysiące materiałów propagandowych promujących Grupę Wagnera, które zostały im przekazane w Moskwie.


Aleksiej T. i Andriej G. rozkleili łącznie około 300 ulotek we wskazanych im miejscach publicznych na terenie Krakowa i Warszawy. Zlecono im umieszczenie ulotek w kilkuset miejscach publicznych w obu miastach w Polsce. Swoje działania obaj podejrzani dokumentowali na bieżąco, fotografując miejsca oklejone materiałami propagandowymi. Na podstawie materiału fotograficznego otrzymywali wynagrodzenie od stronny rosyjskiej – w sumie za zlecone zadania mieli otrzymać nawet do 500 tys. rubli rosyjskich (ok. 20 tys. zł). Rosjanie, po wykonaniu zadań w Krakowie i Warszawie, planowali w dniu 12 sierpnia opuścić Polskę.

Do zatrzymań obu podejrzanych doszło dzięki współpracy ABW z funkcjonariuszami małopolskiej i mazowieckiej Policji. Przy zatrzymanych zabezpieczono duże ilości materiałów propagandowych oraz nośniki danych. Ustalono również, że zatrzymani na bieżąco kontaktowali się ze swoimi mocodawcami, którzy wysyłali obu zatrzymanym wskazówki dotyczące podejmowanych działań.

Prokuratura postawiła zatrzymanym szereg zarzutów, w tym działania w obcym wywiadzie przeciwko Polsce, udziału w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, prowadzenia zaciągu do zakazanej prawem międzynarodowym służby najemnej oraz stosowania, używania i propagowania symboli i nazw wspierających agresję zbrojną Rosji na Ukrainę. Zgodnie z decyzją sądu zatrzymani trafili do tymczasowego aresztu.

Postępowanie przygotowawcze prowadzi ABW pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Obu podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Opisywana działalność podejrzanych to element rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko Polsce. Jej celem jest wytworzenie poczucia zagrożenia wśród Polaków - poinformowała BW.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka