środa, 2 marca 2022 08:09

Adam Jarubas z Brukseli: "Trzeba użyć wszystkich niezbędnych nacisków, aby zatrzymać bestialski atak Putina"

Autor Marzena Gitler
Adam Jarubas z Brukseli: "Trzeba użyć wszystkich niezbędnych nacisków, aby zatrzymać bestialski atak Putina"

- Dzisiaj Ukraińcy swój wniosek o przystąpienie do Unii podpisują własną krwią - mówi Adam Jarubas. Europoseł dziękuje mieszkańcom Krakowa, Małopolski Kielecczyzny za wielką solidarność z zaatakowanym przez Rosję państwem. Odnosi się też do przemówienia w PE prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Dziękuję wam wszystkim, którzy pomagacie, którzy nie pozostajecie obojętni na potrzebę wsparcia ludzi, którzy uciekają dzisiaj z Ukrainy - mówi europoseł. - Bardzo ważne, aby ta pomoc była nie tylko dzisiaj, ale również za tydzień, dwa kiedy również będzie bardzo potrzebna - apeluje Adam Jarubas. Europoseł odniósł się też do przemówienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, które wczoraj wygłosił na posiedzeniu planernym PE.  

- Wysłuchaliśmy wzruszającego prezydent Zełenskiego, prawdziwego bohatera narodu ukraińskiego, który prosi, aby dokonać wszystkiego, użyć wszystkich niezbędnych nacisków dyplomatycznych, sankcji, aby zatrzymać ten bestialski atak Putina. Potrzebujemy tej solidarności. Dziękuję wszystkim wam, Polakom, za to, że dzisiaj dzielimy się sobą i jesteśmy prawdziwie solidarni - dodał europoseł Koalicji Europejskiej.

Przemówienie Prezydenta Zełenskiego na posiedzeniu plenarnym PE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął wczoraj udział w posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego podczas debaty na temat inwazji Rosji na Ukrainę.

Relację na żywo z sesji udostępnił europoseł Adam Jarubas.

Nadzwyczajna sesja plenarna🇪🇺🇺🇦 Prezydent Wołodymyr Zełenski. - Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. Chcemy, żeby nasze...

Opublikowany przez Adama Jarubasa Wtorek, 1 marca 2022

Debatę rozpoczęła Przewodnicząca PE Roberta Metsola. Po niej głos zabrał on-line prezydent Zełenski i przewodniczący Rady Ukrainy Rusłan Stefańczuk. Po ich wystąpieniu posłowie wysłuchali opinii przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej Charlesa Michela i Ursuli von der Leyen, a także szefa polityki zagranicznej UE Josepa Borrella i przedstawili własną ocenę rosyjskich ataków.

Zgromadzenie Plenarne przyjęło też rezolucję podsumowującą debatę.

Zbiórka w geście poparcia Ukrainy

Z inicjatywy przewodniczącej Metsoli na Esplanadzie przed Parlamentem Europejskim w Brukseli posłowie do PE, pracownicy i goście z Ukrainy zorganizowali manifestację, aby okazać solidarność z Ukrainą i jej narodem.

***

Adam Jarubas od 2019 roku jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej. Zagłosowało na niego blisko 139 tys. mieszkańców województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Pracuje w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz m.in w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2006- 2018 był marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Ubiegał się też o urząd prezydenta RP w wyborach w 2015 roku.

fot. screen mat. pras. Adam Jarubas

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje