niedziela, 19 maja 2024 08:12

Adam Korta ponowie starostą bocheńskim. "Moim priorytetem będzie dalszy rozwój"[WYWIAD]

Autor Katarzyna Jamróz
Adam Korta ponowie starostą bocheńskim. "Moim priorytetem będzie dalszy rozwój"[WYWIAD]

– W najbliższej kadencji czeka nas wiele wyzwań oraz otwiera się wiele możliwości. W obliczu szybko zmieniającej się rzeczywistości naszym zadaniem jest nie tylko reagowanie na bieżące potrzeby, ale także strategiczne planowanie przyszłości naszego powiatu – mówi w rozmowie z portalem Głos24 Adam Korta, starosta bocheński.

W poniedziałek (6 maja) w Starostwie Powiatowym odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu Bocheńskiego. W tajnym głosowaniu na przewodniczącego rady został wybrany Jarosław Marzec, który pełnił tę funkcję w latach 2013-2014. Z kolei wiceprzewodniczącymi zostali Krzysztof Kołodziejczyk oraz Józef Słonina.

📍Przedstawiamy Wam skład Rady Powiatu w Bochni kadencji 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣-2️⃣0️⃣2️⃣9️⃣

Opublikowany przez Powiat Bocheński Czwartek, 9 maja 2024

"Jesteśmy jedną społecznością"

O fotel starosty ubiegało się dwóch kandydatów Adam Korta (Nasza Wspólna Sprawa) oraz Krzysztof Kokoszka (Prawo i Sprawiedliwość). W przeprowadzonym głosowaniu ostatecznie zwyciężył dotychczasowy włodarz powiatu. – Proszę wszystkich państwa radnych o wsparcie i otwarty dialog. Jesteśmy jedną społecznością, która ma potencjał do osiągnięcia wielkich rzeczy, jeśli będziemy działać razem – powiedział podczas wystąpienia Adam Korta.

W rozmowie z Głosem24 nowo wybrany starosta bocheński podzielił się odczuciami towarzyszącymi mu po objęciu funkcji włodarza powiatu oraz planami, jakie chciałby zrealizować podczas najbliższej kadencji.

Panie starosto, na wstępnie gratuluję wygranej. Jest satysfakcja z objęcia po raz kolejny funkcji starosty bocheńskiego?
– Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom naszej społeczności, których dobro i rozwój będą zawsze moim priorytetem. Dziękuję również Radzie Powiatu za okazane mi zaufanie. Obiecuję, że moje działania będą niezmiennie transparentne i skierowane na wspólne dobro.

Nie da się ukryć, że poprzednia kadencja była owocna. Na szeroko rozumiane inwestycje wydano blisko 300 mln złotych, w tym 215 milionów pochodzi z środków zewnętrznych. Co będzie dla pana najważniejsze w trakcie nowej kadencji?
– Moim priorytetem będzie dalszy rozwój szpitala bocheńskiego. Mam tutaj na myśli remont budynku po byłym pogotowiu przy ul. Konstytucji 3-go Maja i utworzenie tam Centrum Zdrowia Psychicznego. Ale również dalszą modernizację placówki, w tym termomodernizację istniejących budynków. Wysoka jakość usług zdrowotnych oraz dostęp do nowoczesnych środków diagnostycznych i terapeutycznych, to słowo klucz.

Infrastruktura drogowa odgrywa kluczową rolę w życiu społeczności lokalnej, dlatego też bardzo ważna jest dla mnie kontynuacja prac mających na celu poprawę płynności ruchu w centrum Bochni, poprzez przebudowę skrzyżowań na ruch okrężny. Taka organizacja ruchu na ul. Poniatowskiego koło Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pokazało jak w bezpieczny, bezkonfliktowy i równocześnie kontrolowany sposób można upłynnić ruch. Niedługo ruszy budowa kolejnego ronda tym razem na skrzyżowaniu ulic Krzeczowska i Karolina. Oczywistym jest, że jako powiat będziemy wspierać samorząd województwa w budowie kolejnych etapów łącznika autostradowego. Zależy mi też na budowie zjazdu z obwodnicy Bochni na ulicę Brzeźnicką. Co do ostatniej kwestii to w chwili obecnej gotowa jest już dokumentacja geologiczno - inżynierska.

Fot. Powiat Bocheński/ S. Kierepka

Postulaty ubiegłej kadencji to m.in. troska o chorych, kompleksowy program modernizacji dróg oraz edukacja na wysokim poziomie. Patrząc wstecz, co uważa pan za największy sukces a może największe sukcesy?
– W poprzedniej kadencji udało nam się zrealizować wiele ważnych projektów, ale szczególnie dumny jestem z tego, że udało nam się uruchomić Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym. Jest to największa inwestycja w historii powiatu bocheńskiego, ale też placówka niezwykle potrzebna. ZOL zastąpił oddział opiekuńczo-leczniczy, który funkcjonował przy ulicy Krakowskiej. Zamiast 23 miejsc dysponuje 80 łóżkami ustawionymi w funkcjonalnych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt medyczny salach. Warto tu dodać, że w minionej kadencji inwestycje w szpitalu pochłonęły miliony złotych, dzięki czemu mieszkańcy mają dostęp do nowoczesnego RTG, tomografu czy też rezonansu magnetycznego. Powstały nowoczesne: Centrum Ratownictwa Medycznego, Centrum Poradni Specjalistycznych i Centrum Diagnostyki Obrazowej. Zmodernizowany został Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych, a to tylko niektóre z przeprowadzonych inwestycji. Nasze wysiłki przyniosły pozytywne rezultaty i poprawiły jakość opieki zdrowotnej.
Po 17 latach budynek po byłej Szkole Życia w Cerekwi został gruntownie wyremontowany. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych udało się w ubiegłej kadencji utworzyć tam niezwykle potrzebny Środowiskowy Dom Samopomocy.

Jest coś, co by pan poprawił?
– Zawsze istnieje pole do poprawy, i chcę skupić się na obszarach, które wymagają naszej uwagi. W najbliższej kadencji czeka nas wiele wyzwań oraz otwiera się wiele możliwości. W obliczu szybko zmieniającej się rzeczywistości naszym zadaniem jest nie tylko reagowanie na bieżące potrzeby, ale także strategiczne planowanie przyszłości naszego powiatu. Moim celem jest stworzenie takich warunków, w których każdy mieszkaniec będzie mógł powiedzieć z dumą, że żyje w powiecie prężnym, dobrze prosperującym, bezpiecznym i przyjaznym.
W najbliższym czasie skupimy się na kilku kluczowych obszarach. Ponieważ minione lata pokazały, że wspólnie możemy sprawić, że nasz powiat stanie się jeszcze lepszym miejscem do życia, pracy i wypoczynku.

Fot. Powiat Bocheński – Facebook

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka