wtorek, 30 sierpnia 2022 12:50

Adwokat, radca prawny, a prawnik - podobieństwa i różnice

Autor Artykuł sponsorowany
Adwokat, radca prawny, a prawnik - podobieństwa i różnice

W sytuacjach, gdy niezbędna jest pomoc prawna, wiele osób szuka pomocy prawnika, radcy prawnego lub adwokata, traktując te pojęcia tożsamo. Warto jednak wiedzieć, że oznaczają one inną profesję. Dowiedz się, jaka jest między nimi różnica.

Prawnik – kto to jest?

Prawnik – czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, kogo dokładnie określa to pojęcia? Otóż jest to każda osoba, która ukończyła studia prawnicze. Zatem prawnikiem może być także adwokat czy radca prawny. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół – tym określeniem będą nazywane także osoby, które nie podeszły lub nie zdały egzaminu zawodowego, przez co nie mogą posługiwać się tytułem radcy prawnego czy adwokata. Prawnik może udzielać porad, natomiast nie może świadczyć usług takich reprezentowanie klienta przed sądem. Warto to mieć na uwadze i zweryfikować, jakie uprawnienia ma osoba, do której zwracasz się pomoc prawną.

Adwokat – Gdańsk

Często można znaleźć kancelarię określające się jako adwokackie. Ma to podkreślić tytuł zawodowy osób pracujących w nim. Żeby móc pełnić obowiązki adwokata, należy:

●        ukończyć 5-letnie wyższe studia prawnicze,

●        zaliczyć 3-letnią aplikację w kancelarii,

●        złożyć egzamin adwokacki,

●        mieć pełnię praw publicznych,

●        uzyskać wpis na listę adwokatów.

Zatem można śmiało stwierdzić, że każdy adwokat jest prawnikiem – natomiast nie każdy prawnik jest adwokatem, gdyż nie spełnia określonych wymogów. Dlatego szukając pomocy prawnej, warto weryfikować, jakim tytułem zawodowym może się posługiwać specjalista. Dlatego zamiast hasła prawnik – lepiej wpisać adwokat Gdańsk. Korzystając z pomocy kancelarii adwokackiej, można uzyskać wsparcie w sprawach z zakresu prawa karnego, rodzinnego, gospodarczego czy administracyjnego – nie ma tu żadnych wyłączeń. Adwokat może udzielić nie tylko porady prawnej, ale także reprezentować klienta.

Radca prawny a adwokat – czym się różni?

Radca prawny podobnie jak adwokat jest zobowiązany do ukończenia wyższych studiów prawniczych, odbycia aplikacji, złożenia egzaminu i uzyskania wpisu na listę radców. Uzyskanie tego tytułu pozwala na reprezentację klientów oraz ochronę tajemnicy służbowej. Jedno to, co odróżnia radcę prawnego, a adwokatato:

●        historia

Adwokat jest znacznie starszą profesją, natomiast zawód radcy prawnego wykształcił się dopiero w latach 60 XX wieku w Polsce.

●        odrębne samorządy

Adwokaci, tacy jak w Kancelarii Haber&Haber i radcy prawni mają odrębne samorządy, a ich uprawnienia są regulowane przez inne dokumenty prawne.

●        kolor żabotu

Na sali sądowej rozpoznasz adwokata po todze i zielonym żabocie – natomiast radca prawny założy niebieski.

●        charakter zatrudnienia

Kolejną różnicą między radcą prawnym a adwokatem, jest fakt, że przedstawiciel pierwszego zawodu może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Warto jednak wtedy pamiętać, że taki prawnik nie będzie mógł reprezentować klienta w sprawach karnych lub karno-skarbowych.

Z pewnością teraz już wiesz, jakie są różnicę pomiędzy prawnikiem, adwokatem a radcą prawnym. Weryfikuj specjalistów, zanim zdecydujesz się na podjęcie współpracy z nimi.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka