niedziela, 28 kwietnia 2024 06:30

AGH otworzyło wyjątkową przestrzeń dla studentów. To Studenckie Centrum Konstrukcyjne

Autor Katarzyna Domagała
AGH otworzyło wyjątkową przestrzeń dla studentów. To Studenckie Centrum Konstrukcyjne

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie stworzyła nową przestrzeń. To Studenckie Centrum Konstrukcyjne. Nowy obiekt na mapie kampusu będzie służyć przede wszystkim studentkom i studentom, którzy mogą w Centrum realizować innowacyjne przedsięwzięcia od fazy projektowej do budowy prototypów. "Takie miejsca jak nasze SCK wyzwala w młodych ludziach ogromny potencjał. Wzmacnia kreatywność i pozwala w warunkach pracy samodzielnej, ale także grupowej rozwijać śmiałe projekty" - mówi prof. Jerzy Lis, rektor AGH. Przedsięwzięcie kosztowało 16 mln zł.

I jest! Uroczyście otwarto najnowszy obiekt AGH, który przeznaczony jest do rozwoju innowacyjnych projektów studenckich.

Stało się! Oficjalnie otworzyliśmy Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH! 💚🖤❤ To innowacyjne miejsce, które pozwoli...

Opublikowany przez Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Czwartek, 25 kwietnia 2024

Dla rozwoju studentów

Rektor AGH prof. Jerzy Lis ocenił podczas otwarcia Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego, że dzięki tej inicjatywie kształcenie praktyczne studentów w krakowskiej uczelni wchodzi w kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany etap.

Dzięki Studenckiemu Centrum Konstrukcyjnemu kształcenie praktyczne wchodzi w kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany etap. Udostępnimy naszej studenckiej społeczności przestrzeń, która z pewnością będzie miejscem gdzie zrodzą się przełomowe pomysły, innowacje udoskonalania projektów czy zawiążą się pierwsze studenckie spółki, które jak wiemy, później ewoluują w spin offy, a następnie duże, świetnie prosperujące przedsiębiorstwa. Takie miejsca jak nasze SCK wyzwala w młodych ludziach ogromny potencjał. Wzmacnia kreatywność i pozwala w warunkach pracy samodzielnej, ale także grupowej rozwijać śmiałe projekty. Jestem pewny, że nowe miejsce tylko przyspieszy wdrożenia, a niewykluczone, że będzie miejscem gdzie zrodzą się iście rewolucyjne i odważne rozwiązania technologiczne - mówił podczas uroczystego otwarcia centrum prof. Jerzy Lis, rektor AGH.
Studenckie Centrum Konstrukcyjne / Fot.: Archiwum AGH

Studenckie Centrum Konstrukcyjne podzielone jest na dwie sekcje – projektową i konstrukcyjną, które rozmieszczone są na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 1400 m2. Sekcja projektowa przeznaczona jest dla kół naukowych z całej AGH. Studentki i studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona jest w niezbędny sprzęty pozwalający na realizację projektów z użyciem m.in.: tokarek, frezarek, spawarek, piaskarek, komory lakierniczej, prasy hydraulicznej, wycinarki laserowej, szlifierki, przecinarki taśmowej, specjalistycznej wiertarki czy drukarki 3D.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne / Fot.: Archiwum AGH

Z kolei Franciszek Karłowicz, przewodniczący Rady Kół Naukowych w AGH wyjaśnia:

SCK dla naszych blisko 140 kół naukowych oznacza mnóstwo nowych możliwości rozwoju swoich wynalazków i prac nad nimi. Powstanie tego kompleksu jest szczególnie istotne dla mniejszych kół naukowych, które nie mogą pozwolić sobie na tak profesjonalne wyposażenie warsztatów jak to z którego będą mogły skorzystać w SCK. Jestem przekonany, że powstanie tej inwestycji otworzy przed wieloma kołami zupełnie nowe drogi rozwoju i pomoże im w realizacji wcześniej niemożliwych dla nich wyzwań.
Studenckie Centrum Konstrukcyjne / Fot.: Archiwum AGH

Studenckie Centrum Konstrukcyjne zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Studenckiego AGH. W dalszej perspektywie SCK ma być miejscem, gdzie będą rozwijane będą dotychczasowe projekty, ale także powstaną nowe inicjatywy na potrzeby akceleratora innowacji obronnych DIANA.

Całkowita wartość projektu to ponad 16 mln zł, z czego specjalistyczne urządzenia i maszyny kosztowały blisko 1,5 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z dotacji celowej resortu nauki w wysokości 10 mln zł.

Źródło: AGH

Fot.: AGH

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka