sobota, 17 lutego 2024 07:00

Aleksander Miszalski z poparciem Nowej Lewicy na prezydenta Krakowa

Autor Patryk Trzaska
Aleksander Miszalski z poparciem Nowej Lewicy na prezydenta Krakowa

Rozłam w krakowskiej Lewicy. Wicewojewoda Ryszard Śmiałek i wiceminister Nauki, Maciej Gdula oraz przedstawiciele krakowskiej Nowej Lewicy poparli w wyborach na prezydenta Krakowa kandydata Koalicji Obywatelskiej, Aleksandra Miszalskiego. Wcześniej posłanka partii Razem, Daria Gosek-Popiołek zdecydowała się w wyborach postawić na Łukasza Gibałę, który jest obecnie największym konkurentem Miszlaskiego.

Pomimo faktu, że oficjalna kampania samorządowa dopiero powoli rusza, to w Krakowie emocje już sięgają zenitu. Obecnie w sondażach prowadzi miejski radny Łukasz Gibała, który wyprzedza m.in. kandydata Koalicji Obywatelskiej, Aleksandra Miszalskiego i rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Stanisława Mazura.

Teraz kandydat KO, otrzymał jednak znaczące wsparcie. Poparli go bowiem przedstawiciele Nowej Lewicy, Nowoczesnej, Zielonych oraz Inicjatywy Polskiej. Bardzo się cieszę, że dziś jesteśmy w takim dużym gronie i dostaję poparcie od tak szerokiego grona partii oraz innych organizacji – mówił Aleksander Miszalski na wspólnej konferencji prasowej. – Wszyscy stawiamy sobie takie samo zdanie. Jest nim chęć zbudowania Krakowa, jako miasta szczęśliwego, które będzie oparte na kapitale relacji międzyludzkich, w którym będziemy współpracować. Chcę, żebyśmy wszyscy czuli się tutaj dobrze i z szacunkiem – dodawał.

Wicewojewoda Małopolski poinformował podczas spotkania z mediami, że krakowska Nowa Lewica poprzez w wyborach kandydata KO. Z kolei kandydaci ugrupowania do Rady Miasta Krakowa znajdą się na listach największej partii tworzącej obecnie koalicję rządzącą. – Niezależnie od tego, Lewica we wszystkich okręgach wystawi pod własnym logiem swoich kandydatów do sejmiku województwa Małopolskiego - mówił Ryszard Śmiałek.

Decyzja władz krakowskiej Nowej Lewicy jest sprzeczna ze stanowiskiem jedynej obecnie posłanki klubu Lewicy z Krakowa, Darii Gosek-Popiołek. Polityczka partii Razem poparła w wyborach na prezydenta Krakowa, byłego polityka Platformy Obywatelskiej i Ruchu Palikota, a obecnie przewodniczącego klubu Kraków Dla Mieszkańców, Łukasza Gibałę, który obecnie jest liderem sondaży.

Wybory prezydenckie w Krakowie odbędą się 7 kwietnia. Ewentualna druga tura będzie miała miejsce dwa tygodnie później.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka