wtorek, 1 października 2019 10:41

Andrzej Rosiewicz na Zielononóżce!

Autor Manuel Langer
Andrzej Rosiewicz na Zielononóżce!

Polski piosenkarz estradowy, gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf  był gwiazdą tegorocznej edycji Małopolskiego Święta Polskiej Zielononóżki Kuropatwianej w Proszowicach , która odbyła się 29.09.2019r. Już od wczesnych godzin porannych wszyscy przybywający mogli podziwiać  okazałe gołębie rasowe, w tym Rysia Koroniastego Proszowickiego. Pierwszy raz pojawił się na prezentacji sokół gdański, którego przywieźli członkowie Pomorskiego Klubu Sokoła Gdańskiego.  Jednak to właśnie zielononóżka kuropatwiana była przewodnim tematem. W związku z tym Instytut Zootechniki Kraków-Balice postanowił uroczyście uhonorować osobistości , które promują tą rasę m.in.  Jana Pajkę- prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych , Wojciecha Kozaka- obecnego radnego Województwa Małopolskiego.

Puchary za niesamowitą hodowlę otrzymali m.in.Jerzy Drożdż, Zdzisław Walczyk, Andrzej Walczyk, Krzysztof Wrona Andrzej Bąk, Andrzej Garbacki, Ireneusz Kopeć, Stanisław Bucki, które wręczyła Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Anna Pieczarka.

Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice oraz poseł Włodzimierz Bernacki nadali tytuł „Księżnej i księcia Zielononóżki 2019/2020” Jolancie Szybeckiej oraz Zbigniewowi Gilarskiemu- publicysta, autor wielu artykułów i książek o rasach drobiu, i gołębiach rasowych. To właśnie ten człowiek jest koordynatorem i pomysłodawcą „Akcji SOS Ratujmy Polskie Rasy” .Dlatego w swoim przemówieniu uświadomił o tym jak ważne jest dbanie o zachowanie tradycji  i ratowanie przed wyginięciem polskich ras.  Również prof. dr hab. Andrzej Dubiel wygłosił wykład dotyczący wpływu klimatu na zwierzęta.

Odbyła się również Msza Św. Polowa podczas której święcono zwierzęta. Wystąpiła tutejsza młodzież śpiewając i tańcząc. Rozdano liczne nagrody w konkursach, w tym konkurs na „Śniadanie Proszowickie”  pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich; szkołami gastronomicznymi.

Po wszystkich zapowiadanych występach na scenie pojawił się długo wyczekiwany, znany całej Polsce Andrzej Rosiewicz. Przypomniał dawniejsze przeboje tj.”Najwięcej witaminy”, „Chłopcy radarowcy”. Swój występ udoskonalił o elementy satyry i nie mogło zabraknąć jego charakterystycznego tańca. Rosiewicz dostał sadzonkę Wierzby Głowiastej św. Faustyny z certyfikatem. Na koniec zabawę umilił zespół muzyczny „KUROPATWA”. Już za rok X jubileuszowa edycji święta. Główny organizator wydarzenia to prezes Stowarzyszenia Proszowickich Hodowców Gołębi rasowych i Drobnego Inwentarza w Proszowicach Waldemar Bucki.

Patronat Honorowy objęła Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Anna Pieczarka.

Patrycja Gruszczak

Proszowice - najnowsze informacje