środa, 21 lipca 2021 13:40

Przekażą 5 mln zł dla pogorzelców z Nowej Białej. Potrzeba dużo więcej

Autor Marzena Gitler
Przekażą 5 mln zł dla pogorzelców z Nowej Białej. Potrzeba dużo więcej

Prawie 5 mln złotych przekaże Archidiecezja Krakowska dla pogorzelców w Nowej Białej. To pieniądze zabrane w parafiach na apel arcybiskupa. Jednak na odbudowę domów potrzeba dużo więcej. Jak można pomóc poszkodowanym?

Archidiecezja Krakowska włączyła się w akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej. Już dzień po tragedii Caritas Archidiecezji Krakowskiej wspomogła łączną kwotą 150 tys. zł wszystkie rodziny, które ucierpiały w pożarze. Również wierni okolicznych parafii niemal natychmiast, odpowiadając na apel Metropolity Krakowskiego, zebrali przy kościołach datki wysokości ponad 515 tys. zł i przekazali je pokrzywdzonym.  

W najbliższych dniach poszkodowani mieszkańcy Nowej Białej otrzymają środki zebrane we wszystkich parafiach diecezji. To w sumie blisko 5 mln złotych, które do puszek wrzucili wierni Archidiecezji Krakowskiej, jak również wpłacone przez osoby prywatne oraz organizacje.

Przypomnijmy, w gigantycznym pożarze, który wybuchł 20 czerwca w miejscowości Nowa Biała na Podhalu zniszczonych zostało 21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ogień, z uwagi na zwartą zabudowę, rozprzestrzeniał się bardzo szybko. W akcji udział wzięło ponad 400 strażaków z prawie 100 jednostek OSP i PSP z powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego, a także wielu gmin i powiatów całej Małopolski. W wyniku pożaru poszkodowanych zostało dziewięć osób, w tym strażak, który spadł z dachu.

Abp Marek Jędraszewski wyraża wielką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom za okazaną dobroć serca i gotowość  niesienia pomocy, naśladującą miłość Chrystusa, która w trudnych  momentach budzi nadzieję w sercach pokrzywdzonych. Do podziękowań dołącza również ks. Artur Gadocha, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej, oraz ks. Tomasz Stec, dyrektor Wydziału  ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który spotkał się z pokrzywdzonymi, ustalając sposób podziału i formę przekazania środków.

Bp. Robert Chrząszcz w intencji ofiarodawców odprawi mszę świętą w najbliższą niedzielę, 25 lipca br. o godz. 9.00 w  kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej.

Jak pomóc poszkodowanym z Nowej Białej?

Wspomóc pogorzelców można też wpłacając środki na zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Organizatorzy chcą zebrać dla poszkodowanych 2 miliony złotych. Do tej pory zebrano 65% tej sumy.

Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej | zrzutka.pl
Zbiórka na rzecz pogorzelców z Nowej Białej organizowana przez administrację portalu informacyjnego miejscowości Nowa Biała nowabiala24.pl. Szukasz aktualnych informacji o działaniach w Nowej Białej? Odwiedź tę stronę internetową: nowabiala24.pl/tag/pozar-2021/Nowa Biała na Spiszu – znana ze zwarte1

Pieniądze można też przelewać na rachunek bankowy organizowanej zrzutki, bezpośrednio na konto:
numer konta/IBAN: PL45 1750 1312 6889 0117 8626 2978
SWIFT: PPABPLPKXXX
odbiorca: Zrzutka.pl sp. z o. o.
adres: al. Karkonoska 59 , 53-015 Wrocław
bank: BNP Paribas Bank Polska SA
tytuł przelewu: Darowizna dla pogorzelców z Nowej Białej

Środki pieniężne można również przekazywać na specjalnie utworzony przez UG Nowy Targ w tym celu rachunek bankowy:
numer konta: 53 1540 1115 2043 6050 1844 0001
bank: BOŚ O/NOWY TARG
odbiorca: Urząd Gminy Nowy Targ
adres: ul. Bulwarowa 9, 34-400 Nowy Targ
tytuł przelewu: „darowizna dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej”

Podhale

Podhale - najnowsze informacje