wtorek, 22 sierpnia 2023 12:17

Artur Kozioł burmistrz Wieliczki, Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski blisko mandatu poselskiego z Krakowa

Autor Patryk Trzaska
Artur Kozioł burmistrz Wieliczki, Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski blisko mandatu poselskiego z Krakowa

W rozmowie z dziennikarzami Artur Kozioł podkreślił, że siódmy mandat poselski dla Koalicji Obywatelskiej w Krakowie to prognoza zapowiadająca wygraną w całym kraju i takie cele musi stawiać sobie opozycja. Nie można zachwycać się powtórzeniem w okręgu wynikiem wyborczych lub małymi wzrostami w sondażach. Tylko ciężka praca w różnych środowiskach społecznych pozwoli osiągnąć zwycięstwo.

Dziś Jacek Karnowski prezydent Sopotu i Artur Kozioł burmistrz Wieliczki reprezentujący Ruch Samorządowy Tak!Dla Polski rozpoczęli prezentację kolejnych części programu przygotowanego dla mieszkańców i dotyczącego obszaru społecznego.

Prezydent Sopotu podkreślił, że dziś startujemy w pobliżu miejsca, gdzie powstał Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski. Za kilka tygodni samorządowcy z całej Polski przyjadą do Gdańska przed Bramę Stoczni Gdańskiej. Tam przedstawiciele   mieszkańców, samorządowcy z różnych części naszego kraju jeszcze raz wypowiedzą głośno swoje postulaty, które podpisali zakładając Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski.

– Samorządowcy będą prezentować postulaty samorządowe w każdej części naszego kraju. Będziemy nad Wisłą i nad Bałtykiem. Spotkacie nas w Wieliczce, Krakowie, w Sopocie oraz Gdańsku. Idea samorządności, która tak znakomicie sprawdziła się w Polsce po 89 roku jest fundamentem wspólnot lokalnych, nasi mieszkańcy chcą mieć możliwość wpływu na otaczającą rzeczywistość. Nie chcemy centralizacji i uznaniowego decydowania przez rząd o tym, co istotne dla naszych lokalnych wspólnot. To mieszkańcy wiedzą, czego im trzeba, a lokalny samorząd jest niejako przez mieszkańców delegowany do tego, by te właśnie konkretne potrzeby realizować. Pieniądze przekazane do samorządu to pieniądze wydane na szkoły, przedszkola, gminne drogi, place zabaw, parki, jednym słowem - wszystko to – co jest istotą życia w danej społeczności – zapowiedział  Artur Kozioł.  

21 postulatów zostało po raz pierwszy przedstawionych 4 czerwca 2019 roku w Gdańsku w 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Ujęto w nich tezy, których realizacja jest warunkiem samorządnego i solidarnego kształtu Polski, w której to mieszkańcy mają realny wpływ na funkcjonowanie swojej wspólnoty w miejsce coraz mocniejszej centralizacji, którą wprowadza rząd. Samorządy powinny mieć zagwarantowaną pełną samodzielność. To mieszkańcy powinni decydować o całokształcie spraw lokalnych i jak najszerzej uczestniczyć w procesie współdecydowania o swoich małych ojczyznach. Żeby zagwarantować pełen wpływ mieszkańców należy znieść odgórną kadencyjność, która ogranicza udzielanie mandatu zaufania, wprowadzić obowiązek konsultowania wszelkich ustaw z przedstawicielami samorządu i mieszkańców. Poprzez przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową reprezentanci lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych zgodnie z propozycją, będą mogły aktywnie uczestniczyć w tworzeniu regulacji prawnych, tym samym ograniczając monopol partii. Szereg zmian pomoże uzdrowić sytuację w kluczowych obszarach: edukacyjnym, poprzez zwiększenie nakładów na edukację i zapewnienie nauczycielom godnych pensji; służby zdrowia, poprzez jej decentralizację, ochrony środowiska oraz ochrony krajobrazu, mediów publicznych poprzez ich odpolitycznienie i kultury poprzez transparentne i odpolitycznione finansowanie. Zapewnienie odpowiedniego i transparentnego finansowania to jeden z kluczowych warunków zapewniających rozwój lokalnych społeczności które powinny być budowane w oparciu o zasady solidarności i przeciwdziałania wykluczeniu. Realizacja propozycji samorządowców jest niezbędnym warunkiem kontynuowania ścieżki faktycznego rozwoju.

Artykuł sponsorowany

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka