sobota, 2 grudnia 2023 09:16

Artur Kozioł: Potrzebujemy stabilności, bez ciągłego zmieniania zasad [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Artur Kozioł: Potrzebujemy stabilności, bez ciągłego zmieniania zasad [WIDEO]

Subwencja oświatowa, podwyżki dla nauczycieli, wydatkowanie środków z KPO, ustawa metropolitalna, stabilność finansową wspólnot samorządowych i przyszłoroczne wybory samorządowe – to główne tematy poruszane podczas spotkania samorządowców skupionych w Ruchu Samorządowym TAK! Dla Polski.

Do Wrocławia przyjechało ponad 130 prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i działaczy z całej Polski. – Chcemy współpracować z tymi środowiskami i partiami, które przez ostatnie 8 lat, tworzyły szeroko rozumianą opozycję demokratyczną – mówili samorządowcy podczas debaty na Tarczyński Arena we Wrocławiu.

Spotkanie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski we Wrocławiu

Spotkanie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski we Wrocławiu ▶️Subwencja oświatowa, podwyżki dla nauczycieli, wydatkowanie środków z KPO, ustawa metropolitalna, stabilność finansową wspólnot samorządowych i przyszłoroczne wybory samorządowe – to główne tematy poruszane podczas spotkania samorządowców skupionych w Ruchu Samorządowym TAK! Dla Polski. Do Wrocławia przyjechało ponad 130 prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i działaczy z całej Polski. – Chcemy współpracować z tymi środowiskami i partiami, które przez ostatnie 8 lat, tworzyły szeroko rozumianą opozycję demokratyczną – mówili samorządowcy podczas debaty na Tarczyński Arena we Wrocławiu.

Opublikowany przez Małopolska - Ruch Samorządowy TAK Dla Polski Czwartek, 30 listopada 2023

Gości z całej Polski witał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Po 8 latach rządów PiS jest tak wielka potrzeba zmian w wielu wymiarach, że trudno jest zbudować listę tych najważniejszych. Te wybory, które są przed nami, to nasze wybory. Sprawujemy misję samorządową, pracując na rzecz naszych mieszkańców, przed nimi będziemy się rozliczać i to oni będą decydować komu powierzyć tę misję dalej. W różnych regionach Polski sytuacja polityczna na poziomie województw czy gmin wygląda inaczej. Mam jednak przekonanie, że powinniśmy grać na zjednoczenie sił demokratycznych, biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalne w konkretnych regionach – mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

- To czego samorządy potrzebują od rządu to stabilność budżetowa i wzmocnienie finansowania usług społecznych. Jako samorządy zarządzamy przemysłem usług społecznych i dlatego musimy ujmować w naszym spojrzeniu kwestie gospodarki krajowej. Zadajemy sobie więc kluczowe pytanie? Jaki jest stosunek do zarządzania samorządem z perspektywy rządu? Może odpowiedzią będzie zadanie kolejnego pytania: czy ktoś jest w stanie nas zastąpić w świadczeniu usług społecznych? Kto nas zastąpi w dostarczaniu wody, odprowadzaniu ścieków, wywozu śmieci? Czy ktoś za nas zorganizuje komunikację, oświetli i posprząta ulice, zorganizuje pomoc społeczną i w obecnym zakresie poprowadzi szkoły, przedszkola, żłobki? I kluczowe pytanie: czy dziś nas na to stać, aby świadczyć te usługi? I czy rząd może sobie pozwolić, abyśmy nie świadczyli tych usług? Oczywiście, pytanie jest retoryczne  - świadczenie tych usług to jeden z fundamentów, element strategii rządu. To dlaczego powtarzamy, używamy argumentów matematycznych, wartościowych opartych na rzetelnych wyliczeniach, ale nikt z rządzących nas nie słucha. Potrzebujemy stabilności, wieloletniej prognozy finansowej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wiarygodnych wieloletnich planów finansowych bez ciągłego zmieniania zasad - podkreśla Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

inf. i fot. Fb. Małopolska - Ruch Samorządowy TAK Dla Polski

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka