środa, 4 września 2019 11:54

Astronauta z misji Apollo 15 w Krakowie

Autor (red)
Astronauta z misji Apollo 15 w Krakowie

2 września w krakowskim oddziale Motoroli Solutions odbyła się niesamowita konferencja prasowa z udziałem gościa specjalnego - astronauty Alfreda Wordena, który brał udział w Misji Apollo 15. Pułkownik Al był także pierwszym człowiekiem, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej - w rekordowej odległości 315 000 kilometrów (196 000 mil) od Ziemi.

– To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości – to słynne słowa wypowiedziane przez astronautę Neila Armstronga, które zostały przekazane na Ziemię w 1969 roku za pomocą przekaźnika S-Band, sprzętu marki Motorola Solutions. Aby uczcić ten wyjątkowy kamień milowy w historii ludzkości i podkreślić znaczenie umiejętności pracy zespołowej, która umożliwiła osiągnięcie tego celu, Motorola Solutions z dumą powitała dzisiaj w krakowskim ośrodku badawczo-rozwojowym jednego z członków zespołu NASA – astronautę Apollo 15, płk. Alfreda “Al” Wordena.

Al Worden był nie tylko częścią zespołu misji NASA Apollo, ale także pilotem modułu dowodzenia Endeavour oraz pierwszym człowiekiem, który zrealizował spacer w przestrzeni kosmicznej.

Wraz z Jackiem Drabikiem, Managing Director, Motorola Solutions Poland, 87-letni pilot NASA podzielił się osobistym doświadczeniem w kosmosie oraz podkreślił znaczenie pracy zespołowej, która pozwala na osiąganie wybitnych celów. Ponadto mówił o komunikacji o znaczeniu krytycznym i współpracy firmy Motorola Solutions z NASA, co pozwoliło na osiągnięcie tego wybitnego sukcesu oraz na ukończenie z powodzeniem następnych misji kosmicznych. Płk Al Worden skupił się również na przyszłości misji kosmicznych i ulepszaniu technologii, aby umożliwić dalszą eksplorację kosmosu.

W 1969 roku przekaźniki radiowe S-Band firmy Motorola Solutions zostały zainstalowane na pokładzie Apollo 11 w celu transmitowania danych telemetrycznych, komunikacji głosowej, danych biomedycznych i sygnałów telewizyjnych pomiędzy Ziemią a Księżycem. Motorola dostarczyła specjalnie opracowaną antenę radiową, która była zainstalowana w plecakach będących częścią kombinezonów astronautów i noszona przez astronautę Neila Armstronga. Firma dostarczyła także sprzęt do przetwarzania sygnałów, które mogły być oglądane i słyszane w odbiornikach telewizyjnych na Ziemi oraz technologię zapewniającą bezpieczeństwo w trzyfazowej rakiecie księżycowej, Saturn V.
Dwa lata później, podczas misji Apollo 15 w 1971 roku, Al Worden i pozostali członkowie misji ponownie korzystali z rozwiązań komunikacji o znaczeniu krytycznym firmy Motorola. Al Worden samotnie okrążył Księżyc, podczas gdy dowódca misji, David Scott, i pilot modułu księżycowego, James Irwin, stanęli na powierzchni Księżyca. Apollo 15 był dziewiątą misją załogowego amerykańskiego programu Apollo i czwartym lądowaniem na Księżycu. Była to pierwsza misja charakteryzująca się dłuższym, trzydniowym, pobytem na Księżycu i skupiająca się w większym stopniu niż wcześniejsze na badaniach i obserwacjach naukowych.

W drodze powrotnej na Ziemię, Al Worden odbył pierwszy spacer kosmiczny o rekordowej odległości 315 000 kilometrów (196 000 mil) od Ziemi – wyjmując film z kamer panoramicznych i mapujących z tyłu subsatelity, które zostały wysłane na orbitę dwa dni wcześniej: Spędziłem 38 minut, pracując w próżni kosmicznej, mając równocześnie doskonały widok na Ziemię, jak i na Księżyc - wyjaśnił Al Worden. Moim jedynym połączeniem z załogą był system komunikacji, który stanowił jeden z najważniejszych elementów sprzętu.

Dziś Motorola Solutions nadal silnie angażuje się w rozwój wiodących systemów telekomunikacyjnych o znaczeniu krytycznym na rzecz bezpieczeństwa publicznego i przedsiębiorstw komercyjnych: Motorola Solutions ma bogatą historię we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań  i długą historię dostarczania klientom przełomowych wynalazków – powiedział Jacek Drabik, Managing Director, Motorola Solutions Poland. Dzisiaj wchodzimy w nową erę bezpieczeństwa publicznego. Dzięki innowacjom technologicznym w komunikacji o znaczeniu krytycznym, programom dla centrów dowodzenia, rozwiązaniom bezpieczeństwa publicznego w oparciu o wideo wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz usługom zarządzania i wsparcia, dokładamy wszelkich starań, by kontynuować tworzenie pionierskich kamieni milowych - dodaje.

Poza spotkaniem w Motorola Solutions Al Worden będzie również uczestniczył w 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obrony (MSPO) w Kielcach, jako gość honorowy amerykańskiego pawilonu zorganizowanego przez Kallman Worldwide.

Kraków - najnowsze informacje