poniedziałek, 12 lutego 2024 09:05

Autostrada A4 Katowice-Kraków będzie bezpłatna?

Autor Katarzyna Domagała
Autostrada A4 Katowice-Kraków będzie bezpłatna?

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie planuje przedłużenia koncesji na autostrady A4 i A2. Po wygaśnięciu umów trafią one w ręce zarządu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych i motocykli. Pytanie brzmi: od kiedy autostrada nie będzie płatna?

Na wejście w życie tych decyzji musimy jednak trochę poczekać, ponieważ umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków wygaśnie w marcu 2027 roku. Wówczas, jak przekonuje rzecznik resortu, opłaty za przejazd pojazdów osobowych i motocykli nie będą pobierane.

W marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka autostrady oraz nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tym odcinkiem – poinformował Rafał Jaśkowski, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Rzecznik przypomniał również, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo od 1 lipca 2023 r. darmowe są wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA – opłaty zostały zniesione na odcinkach A2 Konin – Stryków, A4 Wrocław – Sośnica. Bezpłatnie możemy podróżować również na odcinku A1 Gdańsk – Toruń, który od 4 września 2023 r. jest darmowy dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach.

Źródło: PAP

Fot.: Premia (Wikipedia)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka