czwartek, 27 stycznia 2022 13:06

Będą darmowe maseczki dla Małopolan! Kto będzie mógł skorzystać?

Autor Patryk Trzaska
Będą darmowe maseczki dla Małopolan! Kto będzie mógł skorzystać?

Pandemia trwa w najlepsze. W dobie co0dzinnych rekordów zarażeń, zasady wzajemnego dbania o siebie nawzajem takie jak: dezynfekcja, dystans, czy zakładanie maseczki są szczególnie istotne. Władze Małopolski postanowiły wyjść na przeciw oczekiwaniom i przygotować pomoc dla Małopolan.

Wariant Omikron jest jednak o 105 proc bardziej zakaźny niż Delta, która była odpowiedzialna za wybuch IV fali. Nie wszystkie maseczki ochronią nas przed tym wariantem. Potrzebne są specjalne maski FFP2, które ściśle przylegają do twarzy i  chronią noszącego przed wniknięciem do jamy ustnej i nosa małych i dużych cząstek. W związku z tym resort zdrowia zgodnie z zapowiedzią przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców i rozsyła darmowe maseczki do poszczególnych województw.

- Prawie 18 mln maseczek chirurgicznych oraz niemal 3,5 mln masek FFP2 trafi w najbliższym czasie do najbardziej potrzebujących mieszkańców województwa małopolskiego, ośrodków pomocy społecznej, noclegowni dla bezdomnych, a także m.in. do Ochotniczych Straży Pożarnych, Domów Pomocy Społecznej, służb mundurowych czy administracji zespolonej. To jest walka z pandemią prowadzona na wielu frontach. Jej nieodzownym elementem są również szczepienia, o których znaczeniu nieustannie przypominamy - zapowiedział wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.  

Maseczki są już w drodze do małopolskich magazynów, a na dniach trafią do mieszkańców. O pomoc w ich bezpośredniej dystrybucji mieszkańcom wojewoda poprosił starostów i prezydentów miast Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, którzy do dyspozycji otrzymają łącznie 2,2 mln maseczek. Łukasz Kmita zaznaczył również, że najistotniejsze jest, aby maseczki trafiły do najbardziej potrzebujących takich jak chorzy i starsi.

Jednak to nie wszystko. Instytucje pomocy społecznej do dyspozycji dostaną ok. 2,7 mln masek. Z kolei do Ochotniczych Straży Pożarnych trafi ok. 2 mln, a do służb mundurowych około 200 tys. maseczek.

Fot. ilustracyjna - pixabay

Małopolska - najnowsze informacje