piątek, 5 kwietnia 2024 19:00, aktualizacja 8 miesięcy temu

Będą zmiany na Górce Narodowej? "Ważne, aby nowa rada miasta i nowy prezydent pilnowali tych tematów"

Autor Marzena Gitler
Będą zmiany na Górce Narodowej? "Ważne, aby nowa rada miasta i nowy prezydent pilnowali tych tematów"

W środę, 3 kwietnia odbywa się 131., ostatnia w tej kadencji, sesja Rady Miasta Krakowa. Planowano na niej dyskusję o nowym planie miejscowym części Górki Narodowej - dla rejonu Banacha. O tym, co powinno się w nim znaleźć mówią radny Grzegorz Stawowy oraz Dominik Franczak, były przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Grzegorz Stawowy, radny Rady Miasta Krakowa i Dominik Franczak, były przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały zaprosili dziennikarzy na nowe osiedla na Górce Narodowej, w miejsce, gdzie ich zdaniem powinna jak najszybciej powstać nowa szkoła i teren rekreacyjny w tej tak szybko rozwijającej się dzielnicy.

Od lewej Dominik Franczak, były przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały i Grzegorz Stawowy, radny Rady Miasta Krakowa w miejscu, gdzie powstanie ogólnodostępny teren rekreacyjny na Górce Narodowej - fot. M. Gitler

Wielkie osiedle bez własnej szkoły

Przypomnijmy, sprawa budowy nowej szkoły na Górce Narodowej ciągnie się już od 2020 roku. Prezydent Jacek Majchrowski obiecał ją rodzicom i uczniom podczas inauguracji roku szkolnego 2020/2021 w nowo wybudowanym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. ks. Józefa Meiera na Osiedlu Gotyk, który bardzo szybko okazał się za mały, jak na potrzeby tej rozrastającej się w błyskawicznym tempie dzielnicy.

  • Zobacz:
Kraków: Prezydent Majchrowski na inauguracji roku szkolnego w nowej szkole na os. Gotyk
Dziś miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. ks. Józefa Meiera 16D. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest to nowo wybudowana placówka oświaty, która w swoich murach, uczniów gościła po raz pierwszy.

Uczniowie z Górki Narodowej korzystają obecnie z trzech szkół podstawowych w sąsiednich dzielnicach i miejscowościach - na Wileńskiej, Mackiewicza i w Witkowicach. W czerwcu 2021 roku Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak, Agnieszka Matusiak, Kierownik Klubu Kultury „Wena” i Barbara Polna, radna dzielnicowa, złożyli petycję w sprawie szkoły na Górce Narodowej. Podpisało się pod nią ponad tysiąc mieszkańców. Szkoła jednak nie powstała. Nie zapadła nawet decyzja o rozpoczęciu jej budowy. Tymczasem wciąż powstają nowe bloki i przybywa mieszkańców - głównie rodzin z dziećmi. - W poprzedniej kadencji wspólnie z mieszkańcami zorganizowaliśmy petycję do prezydenta o pochylenie się nad tym tematem, zabezpieczenie terenu i środków w budżecie miasta, określenie jakiejś perspektywy czasowej dla tej inwestycji. Miasto podjęło w tym celu działania, radni podjęli efektywne kroki odnośnie planu zagospodarowania przestrzennego, aby takie miejsca zabezpieczyć, ale do sfinalizowania inwestycji jest jeszcze bardzo daleko. Tymczasem za 2-4 lata będzie mieszkało tu 10 tysięcy nowych mieszkańców, a można śmiało założyć, że 10-15 proc. to będą dzieci i młodzież do lat 18-20. Ważne jest to, abyśmy jako miasto dali mieszkańcom nie tylko usługi i edukację, ale również sferę kultury i sferę rekreacji - podkreśla Dominik Franczak.

  • Zobacz:
Kraków. Nowa szkoła dopiero za pięć lat?
Mieszkańcy Górki Narodowej muszą uzbroić się w cierpliwość. Choć plany budowy szkoły są, na ich realizację trzeba będzie czekać i to nawet aż pięć lat!

Edukacja, rekreacja i kultura

Rozwój Górki Narodowej przyspieszył wraz z budową nowego tramwaju, jednak za rozwojem budownictwa nie poszły żadne inwestycje miejskie, dostępne dla mieszkańców. Nie ma tu żadnej infrastruktury edukacyjnej, sportowo-rekreacyjnej czy miejskiej. Radni mają plany, aby to zmienić. Chodzi o wykorzystanie miejskiej działki, na której obecnie funkcjonuje Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych.

Budynek po lewej to położony na miejskiej działce Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych. Tu ma powstać nowa szkoła - fot. M. Gitler

- W pierwszej kolejności chcielibyśmy zabezpieczyć i zmienić przeznaczenie terenu tego ośrodka na obiekty edukacji publicznej - na szkołę i przedszkole. Po przebudowie ośrodka (ma zostać przeniesiony do nowego budynku, a w miejscu starego powstanie nowy miejski zespół szkolno-przedszkolny - przyp. red.) musi nastąpić budowa dość sporej szkoły podstawowej  z przedszkolem. Chcemy też wykorzystać teren zielony wokół tych obiektów. To ok. 2,5 ha przeznaczone na zieleń, ale obecnie z zapisami uniemożliwiającymi wywłaszczenie, czy wykupienie ich w preferencyjny sposób przez miasto. Plan miejscowy, do którego Rada Miasta mam nadzieję wkrótce przystąpi, umożliwi zmianę zapisów na ogólnodostępne parki miejskie, co otworzy drogę do rozmów o wykupie tych terenów. Trzecia rzecz, na której nam zależy, to lokalizacja placu miejskiego w okolicach pętli tramwajowej na Górce Narodowej. Jest tam w planie wyznaczone miejsce pod plac. Plan miejscowy tego terenu miałby zmienione zapisy, co umożliwi wykup terenu przez miasto. Jestem po rozmowie z właścicielem części terenu, który zadeklarował, że chętnie zaangażuje się w budowę tego placu pod warunkiem, że znajdzie się tam infrastruktura dla słuchania muzyki, bo jest kompozytorem - zapewnia Grzegorz Stawowy.

Nowe osiedla kończą się dziś na skrzyżowaniu ulic Górka Narodowa i Banacha. Jesli miasto nic nie zrobi, wkrótce ostatnie wolne tereny pod zieleń zostaną zabudowane - fot. M. Gitler

Rady Stawowy i były przewodniczący (obecnie radny) Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały Dominik Franczak przypomnieli też o potrzebie budowy na Górce Narodowej domu kultury. Wspomniana petycja, która została złożona w UMK w czerwcu 2021 roku, dotyczyła również powołania na nowym osiedlu filii Dworku Białoprądnickiego. - Klub - filia dworku, który powstał przy ul. Meiera ma już blisko 300 uczestników przy zaledwie 70 m2 powierzchni i absolutnie nie spełnia zapotrzebowania na zajęcia dla dzieci i dla seniorów. Jednym z zadań, które trzeba zrealizować na Górce Narodowej jest znalezienie działki i wynegocjowanie możliwości zakupu jej i wybudowania domu kultury - mówi Grzegorz Stawowy. - W pobliżu znajdują się tereny zielone, które obecnie przeznaczone są pod usługi. W planie miejscowym dla rejonu Banacha chcemy te tereny przekwalifikować na tereny sportowe. Ponad hektar terenu byłby przeznaczony pod sport z założeniem, że powstałyby tam obiekty rekreacyjne i i boisko wielofunkcyjne - dodaje radny.

To wielkie osiedla przy ul. Banacha jest jeszcze puste. Za chwilę zamieszkają tu rodziny z dziećmi, które będą musiały dojeżdżać do szkoły do innej dzielnicy - fot. M. Gitler

Zadanie dla nowej rady

W środę, 3 kwietnia zaplanowano ostatnią w tej kadencji sesję Rady Miasta Krakowa. Miała się na niej odbyć dyskusja o nowym planie miejscowym części Górki Narodowej - dla rejonu Banacha. Niestety, punkt ten nie znalazł się w porządku obrad i z procedowaniem go trzeba będzie zaczekać, aż ukonstytuuje się nowo wybrana 7 kwietnia Rada Miasta Krakowa.

- Plac miejski, o którym mówimy, to miejsce, gdzie będą mogły odbywać się wydarzenia, które będą integrować mieszkańców i budować więzi lokalne. Ważne jest, aby nowa Rada Miasta Krakowa i nowy prezydent pilnowali tych tematów. Żeby te zadania były realizowane. I żeby jak najszybciej uchwalić, poprawić, zaktualizować plan miejscowy dla tego obszaru i zabezpieczyć środki w budżecie na ten cel - podkreśla Dominik Franczak.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka