niedziela, 18 kwietnia 2021 18:06

Będzie zakaz palenia węglem w Niepołomicach?

Autor Tomasz Stępień
Będzie zakaz palenia węglem w Niepołomicach?

W przyszłym tygodniu radni w Niepołomicach będą dyskutować nad rezolucją w sprawie zakazu palenia węglem na terenie gminy.

Już nie tylko gminy z „krakowskiego obwarzanka”, czyli te dookoła Krakowa, zastanawiają się nad wprowadzeniem przepisów zabraniających palenia węglem. Dzięki akcji krakowskiego radnego, Rafała Komarewicza, który czyni wysiłki na rzecz zintensyfikowania prac w tym kierunku, sprawą zainteresował się także samorząd Niepołomic. To kolejna gmina, która – jak twierdzi Komarewicz – chce przyjąć rezolucję skierowaną do marszałka województwa w sprawie zakazu palenia węglem. – Cieszę się, że na mój apel pozytywnie reagują kolejne gminy wokół Krakowa. Walka o czyste powietrze, to nie tylko ambitne zadanie dla władz i mieszkańców stolicy Małopolski, ale również miejscowości wchodzących w skład Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. – mówi Rafał Komarewicz, który oprócz funkcji radnego jest także w zarządzie regionu małopolskiego partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Pierwszą gminą, która odpowiedziała na jego apel o zintensyfikowanie prac nad zakazem palenia węglem był Zabierzów. W połowie marca w krakowskim urzędzie odbyła się wspólna konferencja prasowa wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza oraz wójt Elżbiety Burtan. Po niespełna dwóch tygodniach radni Zabierzowa przyjęli rezolucję, w której stwierdzili, że oczekują od zarządu województwa wprowadzenia zakazu używania węgla do ogrzewania domów od 2029 roku.  – Od wielu lat korzystamy z różnych programów – mówiła wtedy Elżbieta Burtan, która przypomina, że programy wsparcia wymiany pieców dla mieszkańców gminy funkcjonują już ponad 5 lat. – Mamy własny program gminny, w którym można otrzymać 3 tys. zł do wymiany pieca – przypomina wójt. W ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (zit) można otrzymać nawet 7 tys. na wymianę starego pieca na nowy.

W najbliższy czwartek, 22 kwietnia podobnym projektem rezolucji zajmie się Rada Miejska w Niepołomicach. Projekt wspiera między innymi jeden z niepołomickich radnych, Paweł Lasek. – Tylko działając razem jesteśmy w stanie zawalczyć o czyste powietrze w Małopolsce. Mam nadzieję, że już w czwartek moje koleżanki i moi koledzy z rady powiedzą, że chcą zakazu palenia węglem od 2029 roku – mówi Lasek.

– Władze gmin same z siebie nie mogą wprowadzić zakazu palenia węglem na terenie miejscowości. Takie uprawienia posiada jedynie marszałek Małopolski, stąd rezolucje kolejnych podkrakowskich gmin mają być wyraźnym sygnałem dla sejmiku, że trzeba działać szybko w walce ze smogiem – zaznacza Rafał Komarewicz.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje