poniedziałek, 29 marca 2021 10:28

Gmina Zabierzów. Będzie zakaz używania pieców do spalania węgla? Rezolucja przyjęta

Autor Aleksandra Tokarz
Gmina Zabierzów. Będzie zakaz używania pieców do spalania węgla? Rezolucja przyjęta

Radni Zabierzowa przyjęli skierowaną do marszałka Małopolski rezolucję w sprawie wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla. Za zagłosowało 19 radnych.

- Wspólne działania ponad politycznymi podziałami przynoszą konkretne rezultaty. Radni Zabierzowa przegłosowali rezolucję skierowaną do władz województwa w sprawie rozpoczęcia prac nad zakazem palenia węglem – mówił w piątek Rafał Komarewicz, lider samorządowy ruchu Polska 2050.

W projekcie rezolucji jest deklaracja całkowitego zakazu montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych.

Wójt Elżbieta Burtan: Popieramy zakaz palenia węglem i drzewem
Gmina Zabierzów walczy o czyste powietrze. Elementem tej walki ma być przyjęcie deklaracji o całkowitym zakazie montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych.

Poprzez przyjęcie rezolucji radni Zabierzowa pokazali, że zależy im na poprawie powietrza nie tylko w swojej miejscowości, ale również Krakowie. Walka ze smogiem, to nasz wspólny cel – zaznaczył Komarewicz.

Warto dodać, że w Krakowie od 1 września 2019 obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Miasto prowadziło dużą kampanię promującą wymianę palenisk i około 99 procent budynków w mieście ogrzewanych jest obecnie ze źródeł ekologicznych. Tylko lutym br. Straż Miejska skontrolowała 490 instalacji grzewczych. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grożą konsekwencje karne.

Przyjęta rezolucja jest prośbą skierowaną do marszałka Małopolski, aby zarząd województwa przedstawił sejmikowi projekt uchwały w sprawie zakazu używania węgla od 2029 roku.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 19 radnych Zabierzowa, 2 wstrzymało się od głosu.

Ekologia - najnowsze informacje