poniedziałek, 25 listopada 2019 11:03

Bento - japoński sposób na zdrowie

Autor Artykuł sponsorowany
Bento - japoński sposób na zdrowie

Nazwa bento wywodzi się z języka japońskiego i jest rodzajem posiłku, który serwowany jest w pudełku. Może być zwykłe plastikowe lub wykonane z wysokiej jakości lakierowanego drewna. Tradycyjne bento powinno zawierać ryż, mięso lub ryby, a dodatkowo warzywa. W Japonii przygotowywane jest w domu lub kupuje się je w punktach gastronomicznych. Istnieje wiele rodzai bento, w zależności od składników oraz okoliczności, w jakich spożywany jest posiłek.

Główne zasady bento

Jeżeli chcemy tworzyć swoje zdrowe bento, powinniśmy poznać pięć podstawowych zasad komponowania tego typu posiłków.

Zbilansowane pudełko

Powinno charakteryzować się występowaniem wszystkich makroskładników i odpowiednimi porcjami:
- węglowodany - 4 porcje
- białko - 2 porcje
- owoce i warzywa - po 1 porcji.
Mimo wszystko proporcje jedzenia jednak najlepiej dostosowywać w zależności od swojego codziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Prosto i smacznie

Komponując posiłek wybierz parę produktów i stwórz z nich pełnowartościowy posiłek. Im prościej, tym lepiej. Skup się także na smaku. Nie wybieraj rzeczy, których nie lubisz ale słyszałeś, że są zdrowe. Ważne, aby Twoje bento zawierało składniki, które będą dobrze smakowały na ciepło oraz zimno - jest to istotne, kiedy nie mamy możliwości podgrzania naszego posiłku.

Sezonowe składniki

W miarę możliwości wybieraj świeże i naturalne owoce oraz warzywa. Unikaj przetworzonej żywności i gotowych dań. Japońskie bento to świeżość i ekologia - miej to na uwadze komponując swój posiłek na wynos.

Estetyka i czas ma znaczenie

Nie od dziś wiadomo, że najpierw jemy oczami. Dlatego przygotowując posiłek, zwróć uwagę na jego kompozycję. Kolor i ułożenie w tym przypadku będzie odgrywać istotną rolę, jednak nie poświęcaj na to całej swojej uwagi.

Planuj swoje codzienne bento

aby posiłek był smaczny i pełnowartościowy, zaplanuj wcześniej swój tygodniowy jadłospis. Nie tylko pozwoli Ci to na zminimalizowanie kosztów, ale również dzięki temu będziesz jadł codziennie zbilansowane i różnorodne posiłki.

Bento - zawsze przy Tobie

Bento to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią zdrowo jeść i cenią sobie ten rodzaj żywienia poza domem. Dla wszystkich, którzy często podróżują lub ścieżka w chmurach, to ich weekendowy kierunek na odpoczynek od miasta - pudełko wypełnione warzywami, mięsem, ryżem lub sałatką będzie idealną alternatywą, aby uniknąć przypadkowego „śmieciowego” jedzenia. Bento sprawdzi się w pracy, w szkole i na pieszych wycieczkach.

Gotowanie - najnowsze informacje