czwartek, 19 grudnia 2019 14:53

Święta będą białe?

Autor Emilia Gara
Święta będą białe?

Mamy dobre informacje dla tych, którzy tęsknią za białymi świętami. Pojawiła się szansa na śnieg, przynajmniej pod Tatrami. W poniedziałek i wtorek w Zakopanem może sypać. Niektóre prognozy przewidują nawet kilkadziesiąt centymetrów białego puchu.

Wyżej w Tatrach zima jest w zasadzie gwarantowana. Ujemna temperatura i opady śniegu na Podhalu – nie są jeszcze przesadzone – dodaje synoptyk w rozmowie z portalem RMF24.pl.

Polski Instytut przewiduje pochmurne i deszczowe święta. A na nieliczne przejaśnienia będziemy mogli czekać tylko w pierwszym dniu świąt.

Najbardziej optymistyczne są śnieżne prognozy Norwegów. Portal pogodowy YR przewiduje, że będzie sypało od poniedziałku przez całe święta. Najmocniej na początku tygodnia. Według niego może spaść nawet kilkadziesiąt cm śniegu.

Niemiecki portal Meteoblue prognozuje także opady od poniedziałku, ale na początku raczej deszczu ze śniegiem, ale już w wigilię według niego może spaść od 5 do 10 cm białego puchu, a w 25 grudnia kolejnych 5 cm.

Także górski portal meteorologiczny Mountain-Forecast przewiduje opady śniegu, ale nieco mniejsze. Na Kasprowym Wierchu może spaść w poniedziałek ok. 30 cm śniegu, a we wtorek, czyli w wigilię, kolejnych kilkanaście. W położonych u stóp Kasprowego Kuźnicach to ma być 15 cm w poniedziałek i 6 cm we wtorek.

Najmniejsze szanse na śnieżne święta daje nam amerykańska prognoza. Portal Accu Weather na poniedziałek 23 grudnia przewiduje w Zakopanem opady deszczu i dwa stopnie powyżej zera. W Wigilię według niego nie powinno padać, a niewielkiego śniegu możemy spodziewać się w pierwszy dzień świąt.

A co na to górale?

Święta będą białe, ale na narciarskich stokach. Jak kto bedzie śniegu sukał, to go tam znajdzie- mówi fiakier z Krupówek.

Inf.: rmf24.pl, fot.: pixabay

Podhale

Podhale - najnowsze informacje