sobota, 24 lutego 2024 06:30

"Białe złoto" Józefa Wilkonia. Prace wybitnego rysownika trafiły na... porcelanę! [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
"Białe złoto" Józefa Wilkonia. Prace wybitnego rysownika trafiły na... porcelanę! [FOTO]

Józef  Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich rysowników. Jego prace zna  chyba każdy. Nie każdy jednak wie, że artysta mieszkający od wielu lat  pod Warszawą jest związany z Krakowem i okolicami. Urodził się w  Bogucicach nieopodal Wieliczki, a swoje artystyczne umiejętności  rozwijał w stolicy Małopolski. Krakowska marszandka i historyczka sztuki  Katarzyna Rij organizuje właśnie wystawę "Białe złoto. Józef Wilkoń",  na której będzie można zobaczyć nawet zdobione, przez Wielkonia  porcelanowe... biurko!

Prace Wilkonia prezentowane w Centre Pompidou!

Wszystko  zaczęło się w Bogucicach nieopodal Wieliczki ponad 90 lat temu. To  właśnie tam, 12 lutego 1930 roku, urodził się Józef Wilkoń. Nim zasłynął  w świecie sztuki, uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie.  Rozwijał jednak swoją wiedzę, kończąc w 1955 roku Akademię Sztuk  Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie  Jagiellońskim.

Dziś  jego prace kojarzy chyba każdy, kto miał w ręku polskie bajki dla  najmłodszych. Józef Wilkoń zilustrował blisko dwieście książek,  zdobywając przy tym międzynarodową sławę i liczne nagrody. Prace  Wilkonia można podziwiać w zbiorach kolekcjonerów prywatnych i muzeów na  całym świecie, a w sumie przez ten czas zaprezentował kilkadziesiąt  wystawy zbiorowych i ponad 60 ekspozycji indywidualnych. Były one  prezentowane między innymi w słynnym Centre Pompidou w Paryżu.  Od lat  90. tworzy natomiast "przestrzenne ilustracje", które są wykonywane z  drewnianych bali i blachy. Ale nie tylko!

"Spotkanie z wyjątkowym artystą"

Już w kwietniu zostanie otwarta wystawa „Białe złoto. Józef Wilkoń”, której  pomysłodawczynią i kuratorką jest krakowska marszandka Katarzyna Rij.  Jak sama mówi, będzie to spotkanie z wyjątkowym artystą, którego talenty  zawsze fascynowały i poruszały serca wielu miłośników sztuki. Tym razem  miłośnicy twórczości Józefa Wilkonia mogą jednak liczyć na  niespodziankę!

"Józef  Wilkoń, znany z bogatego dorobku malarskiego, tym razem zaskakuje nas  czymś zupełnie nowym – połączeniem swojej niepowtarzalnej techniki  malarskiej z delikatnym światem porcelany zrealizowanym dzięki  współpracy z manufakturą AS Ćmielów,  Dotychczas nigdzie nieprezentowane  prace, ukazane na paterach oraz płytach porcelanowych, to prawdziwa  uczta dla zmysłów. Artysta przekształca porcelanę w niepowtarzalne  płótno, na którym rozkwita jego wyobraźnia. To spotkanie dwóch światów sztuki:  malarskiego i porcelanowego, które razem tworzą harmonię i unikalność" -  opisuje Katarzyna Rij. Jak zaznacza, na wystawie zaprezentowana  zostanie obszerna kolekcja obrazów oraz pater porcelanowych, które  zostały niezwykle precyzyjnie wymalowane przez samego Wilkonia.

Józef Wilkoń / Wikimedia Commons, Mariusz Kubik, CC BY 4.0

Unikalne porcelanowe figurki i... biurko!

"Malowanie  na porcelanie, jakiego dokonuje artysta, to proces artystyczny  odróżniający się od tradycyjnych mediów, takich jak płótno czy papier" -  dodaje marszandka. "Gdy Józef  Wilkoń usłyszał o możliwości pracy z 'białym złotem' aż podskoczył z  radości mówiąc, że od zawsze o tym marzył" - opowiada Rij

Jednym  z bardziej fascynujących elementów wystawy będzie również prezentacja  prac Józefa Wilkonia, które obejmują nie tylko malarstwo, ale także  unikalne porcelanowe figurki autorstwa artysty oraz przede wszystkim  porcelanowe biurko, ozdobione płytami porcelanowymi pomalowanymi przez  Wilkonia.

Wystawa  zostanie otwarta 13 kwietnia i potrwa do 30 września 2024 roku.  Ekspozycja będzie prezentowana w siedzibie Fundacji Art and Design  Lubomir Tomaszewski oraz w głównej siedzibie van Rij Gallery, która mieści się na terenie manufaktury porcelany w Ćmielowie.  Wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Cały projekt powstał w ścisłej  współpracy z manufakturą AS Cmielów, która od kilku lat realizuje  współpracę ze współczesnymi artystami i artystkami – zarówno młodego,  jak i starszego pokolenia.

Nie możesz przyjechać do Ćmielowa? Nie wszystko stracone!

Dla  osób, które nie będę mogły przyjechać do Ćmielowa, pozostaje jeszcze  jedna możliwość. Wiele z dzieł sztuki Józefa Wilkonia przeniesionych na  porcelanę jest prezentowanych w Galerii van Rij... w Krakowie. Ma ona  swoją siedzibę przy ul. Morsztynowskiej 1. Można tam spotkać również  Katarzynę Rij, która z przyjemnością opowiada o dziełach Józefa Wilkonia  oraz ich współpracy, a także o unikatowym połączeniu sztuki o designu,  które przejawia się na porcelanowych dziełach z ćmielowskiej porcelany.

Foto główne: AS Ćmielów

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka