czwartek, 18 lutego 2021 12:18

Biecz. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Koszt tej inwestycji to ponad 6 mln zł

Autor Aleksandra Tokarz
Biecz. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Koszt tej inwestycji to ponad 6 mln zł

Gmina Biecz pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację zadania pn. Kompleksowy rozwój placówek przedszkolnych wraz z dostosowaniem do wymogów wynikających z reformy edukacji w miejscowościach Libusza, Strzeszyn, Racławice i Rożnowice. Powstały tam nowoczesne przedszkola, a koszt ich utworzenia to ponad 6 mln złotych!

Biecki Żłobek jeszcze kilka lat temu był jedną z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych w Gminie Biecz. Komfortowe sale, ciekawie wyposażone kolorowe wnętrza, zabawki sensoryczne i wykwalifikowana kadra, która daje szerokie możliwości rozwoju dzieciom. Koszt budowy żłobka wyniósł niemal 2 mln zł przy dofinansowaniu prawie 1,5 mln zł. - Inwestycja okazała się niezwykle trafiona, chętnych do oddania swoich pociech nie brakuje, a zapotrzebowanie nawet przewyższa liczbę dostępnych miejsc - informuje samorząd.

Jak informują władze gminy, stworzenie dogodnych warunków do rozwoju dla dzieci i młodzieży jest niezwykle ważne. Dlatego samorząd postanowił iść tą samą ścieżką i pozyskał środki na budowę czterech nowoczesnych przedszkoli.

W Bieczu powstanie Jarmark Kultury. Dokładna lokalizacja jest już znana
Galeria handlowa o długości ok. 60 mb., pawilony handlowo - wystawiennicze, otwarte stoiska sprzedażowe, duża scena, garderoby oraz siedziba Bieckiego Centrum Kultury – tak będzie wyglądał Biecki Jarmark Kultury. Przestrzeń obok odnowionego dworca PKP na razie jest pusta, ale już niebawem rozpoczną…

W ramach zadania przebudowano SP w Rożnowicach i utworzono drugi oddział przedszkolny. Budynek szkoły rozbudowany został o nowy segment dwukondygnacyjny. W szkole podstawowej w Racławicach przebudowano pomieszczenia wewnątrz budynku, z układem dostosowanym na oddział przedszkolny. W ramach przebudowy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy wykonana została przebudowa budynku przedszkola o 3 sale dydaktyczne z sanitariatami wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie rozbudowano i utworzono taras użytkowy nad całością. Na parterze znajdą się dwie sale dla dwóch oddziałów przedszkolnych, połączone z istniejącą częścią budynku gdzie zaprojektowano zaplecze przedszkola.

Oddziały przedszkolne już niebawem zaopatrzone zostaną w meble, nowe zabawki i elementy wyposażenia, które podobnie jak w przypadku bieckiego żłobka stworzą nową i komfortową przestrzeń do nauki i rozwijania uzdolnień przez najmłodsze pokolenie mieszkańców gminy.

Łączna wartość zadań to ponad 6 mln zł przy dofinansowaniu niemal 5 mln. Daje to wysoki wskaźnik dofinansowania wynoszący 81%.

Gorlice. 5 milionów na kolejną Strefę Aktywności Gospodarczej
Rozpoczęły się już działania związane z utworzeniem Strefy Aktywności Gospodarczej przy ul. Zakole. Z rąk Marszałka, Burmistrz Rafał Kukla odebrał umowę na realizację tego przedsięwzięcia. Miasto Gorlice pozyskało na SAG ponad 5 mln złotych. W ramach zadania planowane jest wyposażenie SAG w niezbęd…

- Wiele mówi się o konieczności inwestowania w edukację dzieci i młodzieży. Nic dziwnego, bo przecież młody człowiek przyswaja dużo nowych informacji od których zależeć będzie jego dalsze kształcenie i rozwój. Należy pamiętać, że złe warunki kształcenia, powodują odpływ dzieci do innych placówek, tych poza Gminą Biecz - dodaje samorząd. - Dzięki rozbudowie placówek, przedszkola w Gminie Biecz będą konkurencyjne w stosunku do innych, a rodzice z satysfakcją posyłać będą do  nich swoje dzieci, bez konieczności szukania alternatywnych rozwiązań. Przedszkola o odpowiednio dużej ilości miejsc to danie szansy młodym matkom na powrót do pracy i łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem.

inf./fot. Urząd Miejski w Bieczu

Gorlice - najnowsze informacje