piątek, 30 lipca 2021 12:17

Biegunka u dzieci i dorosłych – jak sobie z nią poradzić?

Autor Artykuł sponsorowany
Biegunka u dzieci i dorosłych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka potrafi być bardzo dokuczliwym objawem. Może być ona spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną, stosowaniem leków, zjedzeniem niektórych pokarmów lub chorobami przewlekłymi. Jest to dość powszechna dolegliwość, która występuje w każdym wieku. Zobacz, jak poradzić sobie z biegunką.

Biegunka u dzieci i dorosłych

Biegunkę rozpoznaje się, gdy stolec oddawany jest więcej niż 3 razy na dobę, a dodatkowo zmienia się jego konsystencja – ze stałej na półpłynną. Często towarzyszą jej jeszcze inne objawy. Mogą to być: bóle brzucha, brak apetytu, nudności i wymioty, podwyższona temperatura ciała i osłabienie. Biegunka nie zawsze oznacza groźną chorobę. W wielu przypadkach można leczyć ją samodzielnie w domu, stosując leki na biegunkę bez recepty i naturalne sposoby.

Leki na biegunkę dla dorosłych i dzieci

Leki na biegunkę działają na kilka sposobów. Mogą hamować perystaltykę jelit, zwiększać napięcie zwieracza odbytu i wydłużać czas pasażu jelitowego. Tak działa m.in. loperamid.

Są dostępne także leki z węglem leczniczym. Substancja ta ma zdolność do wiązania różnych substancji, które są obecne w jelitach, co uniemożliwia ich wchłanianie. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju toksynach (np. tych wydzielanych przez bakterie), ale także lekach i gazach jelitowych. Dzięki temu łagodzi nieprzyjemne objawy.

W leczeniu biegunek u dorosłych i dzieci znajdują zastosowanie probiotyki. Są to preparaty, które przywracają naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach. Tym samym usprawnia się funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jakie są sposoby leczenia biegunki?

W leczeniu biegunki nie można zapomnieć także o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala zapobiec groźnemu dla zdrowia i życia odwodnieniu. Wraz ze stolcem następuje zwiększona utrata wody. Po każdej wizycie w toalecie należy wypić dodatkową szklankę płynów (np. elektrolitów).

Ponadto ważny jest sposób odżywiania się. Najlepiej sięgać po produkty lekkostrawne i takie, które nie przyczyniają się do nasilenia problemu. Dobrze jest zacząć od kleiku ryżowego, sucharków, gotowanej marchewki, pieczonego jabłka i stopniowo podawać inne pokarmy. Przy biegunce nie można jeść produktów mlecznych, smażonych i fast-foodów.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się, jeżeli biegunka jest bardzo nasilona. Konsultacja medyczna jest konieczna, gdy pojawiają się także inne objawy (gorączka, znaczne osłabienie, krew w stolcu). Jeżeli osoba chora nie spożywa płynów, lekarz może zadecydować o nawadnianiu dożylnym.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka