środa, 18 maja 2022 15:35

Bochnia: Mozart u św. Pawła

Autor Tomasz Stępień
Bochnia: Mozart u św. Pawła

Requiem W. A. Mozarta zostanie wykonane przez trzy chóry, solistów i orkiestrę w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni w sobotę 21 maja 2022 roku o godzinie 18. Koncert oratoryjny poświęcono pamięci św. Jana Pawła II.

Requiem wykonają chóry: Gaudium z Brzeska, Salt Singers z Bochni i Dominanta z Krakowa oraz soliści Gabriela Świerczek-Kurowska (sopran), Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Sławomir Biernat (tenor) i Piotr Kwinta (bas), śpiewakom będzie towarzyszyła orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia.

Projekt zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Bochni, Stowarzyszenie Kulturalne Bocheński Chór Kameralny Salt Singers, Stowarzyszenie „Nasze dzieci” otrzymał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.

***

Msza żałobna, czyli Requiem d-moll KV 626 powstałe w 1791 roku jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusa Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Requiem jest dziełem wyjątkowym, otoczonym legendą, w której dziś trudno już oddzielić wydarzenia autentyczne od mitu. Napisanie tego dzieła zlecono Mozartowi w lipcu 1791 roku, listownie i anonimowo. Kompozytor otrzymał od tajemniczego posłańca niepodpisany list. Anonimowy zleceniodawca zamówił u kompozytora mszę żałobną. Podejmowanie prób w celu ustalenia nazwiska zamawiającego posłaniec określił jako niemożliwe i bezcelowe. Mozart otrzymał z góry honorarium, w takiej wysokości, jakiej zażądał. Nie został określony termin ukończenia dzieła. Nie określono też nawet ramowej koncepcji utworu. Kiedy Mozart komponował Requiem, był już bardzo chory. Kompozytor nie zdołał ukończyć dzieła, choć zaprzątało go do ostatnich chwil życia – jeszcze 4 grudnia pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Mozart prowadził wyścig z czasem, uważając, że pisze requiem na własną śmierć. Z takim przekonaniem zmarł. Motyw komponowania Requiem, które jest destrukcyjne dla Mozarta pojawia się kultowym filmie „Amadeusz” z 1984 roku w reż. Miloša Formana, poświęconym artyście.

Fot: Wikipedia/Zygmunt Kaczmarek

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka