środa, 20 listopada 2019 14:48

Bochnia. Przyjdź na pogrzeb oddać cześć bohaterowi

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia. Przyjdź na pogrzeb oddać cześć bohaterowi

21 listopada w Bochni odbędą się uroczystości pogrzebowe Mikołaja Mazura ps. „Pasek”, żołnierza NOW-AK, partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego, którego szczątki krakowski IPN odnalazł i zidentyfikował w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Msza święta w kaplicy cmentarnej przy ul. Orackiej w Bochni rozpocznie się o godz. 14:30. Po nabożeństwie o godz. 15:10 nastąpi przejście do grobu, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia, obrzęd ostatniego pożegnania żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i ceremonię złożenia kwiatów.

Mikołaj Mazur ps. „Pasek”, żołnierz NOW-AK urodził się 24 maja 1918 r. w Sobolowie w pow. bocheńskim. Od 1941 r. działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1944 r. pełnił funkcję szefa gospodarczego oddziału partyzanckiego NOW-AK Obozowej Drużyny Bojowej (ODB) „Jastrzębski”. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej ukrywał się. Latem 1945 r. powrócił na ziemię bocheńską i przystąpił do oddziału NOW-NZW Augustyna Rafalskiego „Pogroma”.

Uczestniczył m.in. w likwidacjach żołnierzy sowieckich i osób podejrzewanych o współpracę z komunistami, a także rozbrajaniu funkcjonariuszy UB oraz MO. Jesienią 1945 r. ujawnił się w Krakowie jednakże po kilku miesiącach ponownie przystąpił do oddziału. Brał udział w kilku akcjach grupy, po czym w drugiej połowie 1946 r. zaprzestał działalności konspiracyjnej, a w 1947 r. ujawnił się. Niebawem, obawiając się aresztowania, ponownie rozpoczął działalność zbrojną. Aresztowany 10 stycznia 1951 r. przez funkcjonariuszy WUBP w Krakowie został wyrokiem WSR w Krakowie z 31 sierpnia 1951 r. skazany na karę śmierci, która wykonano 24 grudnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Szczątki Mikołaja Mazura zostały odnalezione w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Fot. i inf.: IPN Kraków, UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje