środa, 16 października 2019 11:45

Bochnia. Wójt pozyskał ponad 111 tys. zł dla OSP od Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

Autor Mirosław Haładyj
Bochnia. Wójt pozyskał ponad 111 tys. zł dla OSP od Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

Wójt Gminy Bochnia Marek Bzdek poinformował 15 października za pośrednictwem swojego funpage’a na Facebooku o pozyskaniu dofinansowania na zakup sprzętu dla jednostek OSP z terenu gminy.

Wczoraj, 15 października, wójt Bzdek zamieścił na swoim facebookowym profilu post w którym zawarł informację o otrzymaniu od ministra Ziobry dofinansowania w kwocie ponad 111 tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu dla jednostek OSP z Bogucic i Majkowic, w postaci m. in. narzędzi hydraulicznych i zestawów ratowniczych oraz specjalnego umundurowania. Wpis wójta posiadał następującą treść:

„W dniu 10.10.2019 r. otrzymałem od Pana Zbigniewa Ziobro Ministra Sprawiedliwości umowę na zakup sprzętu dla jednostek OSP z terenu Gminy Bochnia. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Sprawiedliwości zostanie zakupione wyposażenie za kwotę ponad ➡️ 111 tys zł dla jednostek OSP z Bogucic oraz OSP z Majkowic:
➡️ zestaw narzędzi hydraulicznych (nożyce, rozpieracz ramieniowy, agregat hydrauliczny, rozpieracz kolumnowy)
➡️ specjalne umundurowanie (NOMEX) i sprzęt (defibrylator, zestaw ratowniczy, pachołki ostrzegawcze, narzędzia ratownicze)
Dziękuję Panu Piotr Sak za wsparcie naszego wniosku.”

W czwartek (10 października) w Tarnowie Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał 16 umów z przedstawicielami samorządu woj. małopolskiego na przekazanie środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wsparcie zostanie przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie ofiar przestępstw, zwłaszcza wypadków drogowych.

Łącznie 16 gmin dostanie ponad trzy miliony złotych, za które zostanie zakupiony sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych, m.in.: lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze, quady ratownicze, defibrylatory, agregaty prądotwórcze, nożyce hydrauliczne, ubrania specjalistyczne oraz inny sprzęt ratowniczy dla OSP.

Rozszerzenie formuły działania Funduszu Sprawiedliwości umożliwiło udzielanie wsparcia dla służb ratujących życie i zdrowie pokrzywdzonych. Chodzi zwłaszcza o jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, których członkowie w przypadku ponad połowy wypadków drogowych jako pierwsi udzielają pomocy poszkodowanym.

Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało w ubiegłym roku o przekazaniu strażakom ochotnikom w całym kraju 100 mln zł na specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Funduszu Sprawiedliwości wspiera też szpitale, a także pomaga poszkodowanym poprzez sieć punktów i ośrodków bezpłatnej pomocy w całym kraju. Dzięki temu ofiary przestępstw mogą szybciej wrócić do normalnego życia. Fundusz spełnia w ten sposób ważne zadanie, bo wielu takich pokrzywdzonych przez lata odczuwa skutki dramatycznych wydarzeń i wymaga kompleksowej pomocy.

Co roku w Polsce około 200 tys. osób pada ofiarą przestępstw. Znaczna część z nich to kobiety i dzieci. Państwo ma obowiązek niesienia im pomocy. Obowiązek ten realizuje właśnie Fundusz Sprawiedliwości, którym dysponuje Minister Sprawiedliwości. Do Funduszu trafiają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Fundusz te pieniądze przekazuje na mądre i dobre cele.

Fot. i inf.: Facebook\Marek Bzdek, MSWiA

Bochnia - najnowsze informacje