niedziela, 24 września 2023 09:00

Bohater z Krakowa Samarytaninem Roku 2023

Autor Mirosław Haładyj
Bohater z Krakowa Samarytaninem Roku 2023

Jonasz Waśko, pielęgniarz ze Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie został Samarytaninem Roku 2023. Medyk otrzymał tytuł za bohaterską postawę - bez wahania udzielił pomocy tonącemu dziecku.

Jonasz Waśko jest pielęgniarzem i ratownikiem w zawodzie już od 14 lat.

W maju tego roku uratował tonące dziecko.
Uroczysta gala wręczenia Oskarów Miłosierdzia, zamykająca plebiscyt, odbyła się w kinie Kijów w Krakowie.

-Człowiek do zadań specjalnych. Pielęgniarz anestezjologiczny i ratownik w jednej osobie. Zawodowo zajmuje się również szkoleniem innych medyków. Prywatnie szczęśliwy mąż Joanny i ojciec dwójki dzieci - Leona i Róży. W wolnym czasie miłośnik podróży, sportu i fan Formuły 1. Dobry humor i nieszablonowość to cały Jonasz Waśko

-przedstawiają kolegę pracownicy szpitala.

11 maja br. wracał z pracy, jechał wzdłuż Wisły na hulajnodze, spieszył się odebrać córkę ze szkoły. Przy stopniu wodnym Dąbie zauważył, że dwie osoby w wodzie szamocą się. Jonasz Waśko wskoczył do rzeki. Okazało się, że tonącym był chłopiec, którego próbował ratować policjant (już też po służbie).
Jonasz Waśko reanimował chłopca jeszcze w rzece, potem przyjechały straż pożarna i karetka. Pielęgniarz i policjant uratowali chłopca, którego przetransportowano do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.
Pod szkołą spotkał się z żoną, która zdziwiona zapytała: Jonasz, jak ty wyglądasz, co się stało. -A wiesz, reanimowałem dziecko, trzeba było pomóc – rzucił zdawkowo.
O jego czynie bohaterskim zrobiło się głośno dopiero po tym, jak straż pożarna wysłała list gratulacyjny do dyrekcji szpitala.

-Zresztą nie była to jego pierwsza taka interwencja - kilka lat temu pomógł kobiecie, która na koncercie w Krynicy zaczęła rodzić. Ciężarna melomanka festiwalu im. Jana Kiepury zgłosiła się po pomoc do Jonasza, który dyżurował  w karetce. Założył wenflon, porozmawiał, uspokoił, kobieta urodziła w szpitalu.
Wiele lat temu uczestniczył  w karambolu (ogromny,   dwadzieścia aut) wracając z wakacji nad morzem, razem z rodziną i kolegą – Romanem Gurgulem,  ratownikiem medycznym z grupy beskidzkiej GOPR.  Przyjaciele- ratownicy jako pierwsi udzielali pomocy poszkodowanym.

Wręczenie statuetek zamyka ogólnopolski plebiscyt " Miłosierny Samarytanin Roku 2023". Do plebiscytu zgłoszono około 80 kandydatów. Kapituła, w której skład wchodzą m.in. prof. Janusz Skalski, znany polski kardiochirurg oraz lekarze i wolontariusze, przyznała sześć wyróżnień i osiem statuetek.

Inf.: Szpital im. Żeromskiego w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka