wtorek, 1 czerwca 2021 08:57

Boże Ciało w diecezji tarnowskiej. Jak będą wyglądać uroczystości?

Autor Aleksandra Tokarz
Boże Ciało w diecezji tarnowskiej. Jak będą wyglądać uroczystości?

W czwartek - 3 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Jak będą wyglądać w tym roku? - Nadal – ze względu na sytuację epidemiczną - obowiązuje dyspensa Biskupa Tarnowskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane, dotyczy to zatem także uroczystości Bożego Ciała - przypomina ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik Diecezji Tarnowskiej.

- W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną oraz luzowaniem kolejnych obostrzeń została skierowana do parafii w diecezji tarnowskiej zachęta, by w uroczystość Bożego Ciała zorganizować tradycyjną procesję ulicami miast i miejscowości. Jeżeli zaś istnieje taka możliwość, to warto również centralną Mszę Świętą zorganizować przy ołtarzu polowym - tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją rzecznik tarnowskiej diecezji.

Wszelkie uroczystości, ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, będą odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych ma być zachowanie dystansu społecznego na trasie procesji. - Ponieważ raczej trudno będzie o utrzymanie odpowiedniego dystansu w czasie procesji, zostało przypomniane, żeby zachęcić wszystkich uczestników do zakrycia ust i nosa na czas jej trwania - dodaje ks. Ryszard Nowak.

Jak tłumaczy rzecznik, zaleca się, by organizację procesji poprzedzić skierowaniem oficjalnego pisma w tej sprawie do policji, w celu uzyskania stosownej zgody i zabezpieczenia porządku oraz bezpieczeństwa.

Główna uroczystość w bazylice katedralnej w Tarnowie rozpocznie się o godzinie 9. Bezpośrednio po niej będzie miała miejsce procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Jej trasa przebiegać będzie ulicami: Katedralną, Targową, Bernardyńską, Szeroką, Wałową, Katedralną, z powrotem na Rynek. Przygotują je Cech Rzemiosł Różnych, ojcowie bernardyni, rada duszpasterska parafii katedralnej i parafia księży filipinów.

koronawirus najnowsze informacje

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje