piątek, 19 lutego 2021 10:10

Brzezna. Zator lodowy na potoku. Kra była zagrożeniem dla mostu i drogi

Autor Aleksandra Tokarz
Brzezna. Zator lodowy na potoku. Kra była zagrożeniem dla mostu i drogi

Strażacy przez blisko 10 godzin walczyli z zatorem, który powstał na Brzezince w Brzeznej. Kra zagrażała drodze powiatowej i tamtejszemu mostowi.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 13. Na miejsce skierowano zastępy z  JRG nr 2 w Nowym Sączu, OSP Brzezna oraz OSP Stadła.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na potoku Brzeźnianka w kierunku Dunajca doszło do spiętrzenia kry. Lodowa tafla znajdowała się ok. 1,5-2 m od krawędzi koryta stwarzając zagrożenie dla mostu znajdującego się w ciągu drogi powiatowej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w porozumieniu z pracownikami Gminy Podegrodzie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane koparka wraz z samochodem ciężarowym – informują strażacy z PSP w Nowym Sączu.

Krynica-Zdrój. Problemy ze szczepieniami. Seniorzy chcą wybierać preparat, który otrzymają
W szpitalu w Krynicy-Zdroju pojawił się problem ze szczepieniami. Nie dotyczy on bynajmniej braku dawek. Seniorzy chcą sami wybierać, której firmy szczepionkę otrzymają. Preparaty, którymi mają być szczepieni seniorzy to szczepionki produkcji firmy Pfizer i Moderna. Jak informuje Radio Kraków, star…

Na miejscu pojawiły się także osoby z zarządzania kryzysowego gminy oraz Komendant Gminny ZOSP RP, a także wójt gminy Podegrodzie.

- Krę rozbito na długości około 200 m.  W wyniku działań woda zaczęła swobodnie przepływać. Ze względu na konieczność wywozu lodu akcja uległa wydłużeniu. Równocześnie z udrażnianiem potoku OSP Stadła prowadziła działania mające na celu rozbicie lodu na zasuwach przy ujściu potoku do rzeki Dunajec – dodają strażacy.

Do zbicia lodu wykorzystano podręczny sprzęt burzący. Wspólne działania strażaków oraz władz samorządowych trwały dziesięć godzin.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w okresie pandemii. Jak będzie wyglądać?
Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rejonu sądeckiego – św. Kazimierz, podobnie jak w roku poprzednim, naznaczona jest epidemią koronawirusa. Dzięki temu jest jednak niejako powrotem do korzeni idei tego wydarzenia – samotnego marszu przez ciemność, wbrew organizmowi, zmęczeniu, niewygodo…

Działania trwały około 10 godzin.

fot. PSP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje