czwartek, 18 lutego 2021 10:29

Ekstremalna Droga Krzyżowa w okresie pandemii. Jak będzie wyglądać?

Autor Aleksandra Tokarz
Ekstremalna Droga Krzyżowa w okresie pandemii. Jak będzie wyglądać?

Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rejonu sądeckiego – św. Kazimierz, podobnie jak w roku poprzednim, naznaczona jest epidemią koronawirusa. Dzięki temu jest jednak niejako powrotem do korzeni idei tego wydarzenia – samotnego marszu przez ciemność, wbrew organizmowi, zmęczeniu, niewygodom i opiniom ludzkim. Kiedy odbędzie się EDK?

- W tym roku stawiamy na indywidualne wędrówki, bez specjalnych Mszy Świętych, bez tłumów ludzi. Po prostu w Środę Popielcową (17.02.2021) rozpoczniemy Wielki Post, w którym to będziemy mieć 40 nocy do wykorzystania, by zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest Ekstremalna Droga Krzyżowa – informuje Anna Tobiasz z EDK Nowy Sącz.

Uczestnicy sami decydują, kiedy chcą wyruszyć, o jakiej porze i którą trasą. - To wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i wybory, które stało u początków idei EDK, jeszcze w Męskiej Stronie Rzeczywistości. Zachęcamy do korzystania z Mszy Świętej codziennie o godzinie 18:00 w kościele św. Kazimierza, jako mszy na rozpoczęcie swojej indywidualnej wędrówki – dodaje Anna Tobiasz.

Wielkie wyrzeczenia, by odnieść wielkie zwycięstwo
- Nie samym chlebem żyje człowiek – tak Chrystus odpowiada na pokusę podczas pobytu na pustyni. Słowa te często będziemy słyszeć w Wielkim Poście, który już niebawem się rozpocznie. Jest to czas pokuty i nawrócenia oraz przygotowania do świąt wielkanocnych. Czym, oprócz chleba karmi się człowiek? P…

W tym roku nie będzie prowadzona rejestracja w sensie ścisłym – jedynie jako informacja zwrotna do sztabu rejonowego, że dana osoba była w konkretnym terminie na konkretnej trasie. - Będziemy wdzięczni za taki odzew. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się ile osób postanowiło wytrwać przy EDK, nawet przy zmienionej formie związanej z pandemią – tłumaczy liderka Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rejonu Nowy Sącz – św. Kazimierz.

Rozważania, opisy tras, ślady GPS, czy całe zestawy EDKowskie będzie można pobrać ze strony głównej EDK w zakładce rejonu. Nabyć będzie je można także w oficjalnym sklepie EDK.

- Oczywiście na trasę zabieramy ze sobą - najlepiej drewniane – krzyże – dodaje Anna Tobiasz. - I kto wie? Może spotkamy się zupełnie przypadkiem w którąś wielkopostną noc na szlaku i rozpoznamy się po latarkach czołowych i przypinkach.

To będzie sportowy weekend! Ptaszkowa gospodarzem biegowego Pucharu Europy
Impreza tej rangi odbywa się w regionie po raz pierwszy. Ponad 100 najlepszych biegaczy z całej Europy pojawi się w najbliższy weekend w Ptaszkowej. Miejscowość jest gospodarzem Pucharu Europy w paranarciarstwie biegowym. W dniach 17-21 lutego na obiektach Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej [/in…

fot. Facebook/Anna Tobiasz EDK Nowy Sącz - św. Kazimierz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje