Na początku tygodnia nad Małopolską zawisły nabrzmiałe chmury, a po niebie przetoczyły się tubalne grzmoty. Porywisty wiatr i siekący deszcz powaliły tysiące drzew, a połacie lasów zamieniły w prawdziwe pobojowisko.
We wtorkowe popołudnie 16 lipca temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza oraz duszne, gęste powietrze poprzedziły narowiste burze. Wkrótce w Wieliczce i Niepołomicach rozszalały się nawałnice, obrywając gałęzie z drzew i wyrywając pnie wraz z korzeniami. Wicher dący z prędkością 100 km/h, rzęsiste opady deszczu liczące do 55 mm oraz grad zmusiły strażaków do podjęcia 594 interwencji, głównie dotyczących zalanych dróg, posesji oraz uszkodzonych dachów.
Duże straty w lasach wokół Skały
Przede wszystkim jednak huragany były pogromem dla puszcz. W Nadleśnictwie Miechów straty objęły 1500 metrów sześciennych lasu, w związku z czym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, w obawie o niebezpieczeństwo zagrażające spacerowiczom, zdecydowała się zamknąć oddziały 339-343, 422-433, 445-475 w leśnictwie Skała. Do 9 sierpnia trwać będzie akcja mająca na celu uporanie się z powalonymi dębami, bukami i sosnami.
UWAGA ‼️ Drodzy odwiedzający tereny leśne Nadleśnictwa Miechów - mamy dla Was bardzo ważną informację. Ze względu na...
Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie Środa, 17 lipca 2024
cd art. pod galerią
Zniszczenia w Puszczy Niepołomickiej
Zamknięto również Puszczę Niepołomicką w części leśnictwa Kłaj, a precyzyjniej w oddziałach 268, 269, 290, 291, 292. Na tym terenie ucierpiało ponad 530 metrów sześciennych lasu, a przypomnijmy, że jeszcze wcześniej, na skutek burz, które przetoczyły się na Niepołomicami 12 lipca, wiatrołomy i wiatrowały wyniosły 300 m3 drzew. Obszar Puszczy zamknięty jest do 21 lipca. Nadleśnictwo nie wyklucza, że straty te mogą jeszcze wzrosnąć.
#UwagaWLesie Po wczorajszej burzy uważnie spacerujcie po lesie. W wielu miejscach są powalone drzewa. Jak na szlaku rowerowym prowadzącym z Niepołomic do Szarowa. Fot. A.R.
Opublikowany przez Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe Wtorek, 16 lipca 2024
Dalsza część artykułu pod galerią
Zamknięte parki i cmentarze
Zniszczenia w drzewostanie wystąpiły też w samej Wieliczce. Na wielickich grupach pojawiły się zdjęcia powalonych drzew, które zatarasowały ulice.
"Po gwałtownej wichurze która nawiedziła Wieliczkę i okolice trwa usuwanie skutków. W wielu miejscach powalone zostały drzewa, w tym w ścisłym centrum Wieliczki" - napisała Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce, która zamieściła zdjęcia strat w drzewostanie i uszkodzeń.
🔴 Po gwałtownej wichurze która nawiedziła Wieliczkę i okolice trwa usuwanie skutków. 📢 W wielu miejscach powalone...
Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce Wtorek, 16 lipca 2024
Władze zaapelowały, aby nie wchodzić do parków i na cmentarze, dopóki pracownicy i strażacy nie usuną niebezpiecznych konarów.
⚠️W dniach 16-17 lipca, prosimy o niewchodzenie do parków, cmentarzy na terenie Miasto i Gmina Wieliczka z uwagi na sprawdzenie uszkodzeń drzewostanów.
Opublikowany przez EKO Wieliczka Wtorek, 16 lipca 2024
Akcja trwała dwa dni.
Kolejne straty w Krakowie
Ostatnie burze uszkodziły też po raz kolejny drzewostan w Krakowie. Tym razem ofiarą wiatru stała się wielka wierzba na wyspie na stawie w Parku Krakowskim, która straciła dwa konary. "Wierzba płacząca rosnąca w znajdującej się w Parku Krakowskim sadzawce to swoisty symbol tego miejsca. Wielokrotnie pisaliśmy o jej złym stanie. Niestety dwa duże konary wierzby złamały się, wpadając częściowo do sadzawki. Jutro wykonane zostaną cięcia złamanych konarów. Podczas prowadzonych prac nasi inspektorzy sprawdzą ponownie stan drzewa oraz podejmą dalsze decyzje na temat kolejnych, koniecznych działań. Dzięki lokalizacji drzewa na wyspie, w sadzawce udało się przez tyle lat zatrzymać wierzbę razem z nami!" - napisali zaniepokojeni o dalszy los drzewa pracownicy ZZM.
Wierzba płacząca rosnąca w znajdującej się w Parku Krakowskim sadzawce to swoisty symbol tego miejsca. Wielokrotnie...
Opublikowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Wtorek, 16 lipca 2024
Wtorkowe zniszczenia to kolejne straty w miejskiej zieleni. Wichura, która nawiedziła Kraków 11 lipca połamała gałęzie i nowe nasadzenia, powaliła kilkusetletnie wierzby i lipy.
- Zobacz:
fot. Lasy Państwowe, Państwowa Straż Pożarna