czwartek, 21 listopada 2019 06:05

Bydlin. 105. rocznica bitwy pod Krzywopłotami

Autor Marzena Gitler
Bydlin. 105. rocznica bitwy pod Krzywopłotami

W sobotę, 16 listopada w Bydlinie uroczyście uczczono 105. rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, stoczoną przez legionistów polskich w 1914 roku. Tegoroczne obchody miały wyjątkową oprawę - zostały wzbogacone o inscenizację bitwy w historycznym miejscu, w zrekonstruowanych okopach na wzgórzu św. Krzyż, gdzie rzeczywiście w 1914 roku znajdowały się stanowiska strzeleckie m.in. legionowej artylerii.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego przemarszu uczestników obchodów spod Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na miejsce uroczystości, czyli pod mogiłę poległych w bitwie legionistów na cmentarzu parafialnym. Tam, po przywitaniu wszystkich zebranych przez Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia, odbyła się msza święta odprawiona przez biskupa Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka z udziałem księży z parafii dekanatu jaroszowieckiego, w tym dziekana ks. kan. Marka Szeląga i proboszcza parafii Bydlin ks. Krzysztofa Słomiana. Po nabożeństwie odbył się apel poległych i salwa honorowa, a następnie składanie kwiatów i wieńców pod mogiłą legionistów. Wśród gości uroczystości znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu. W uroczystościach uczestniczyło liczne grono mieszkańców oraz oficjalne delegacje z pocztami sztandarowymi szkół, organizacji i służb mundurowych.

Po oficjalnej części obchodów ich uczestnicy udali się na wzgórze św. Krzyż, gdzie w autentycznych okopach, odtworzonych w ubiegłym roku przez Gminę Klucze w ramach projektu „Pole bitwy pod Krzywopłotami”, odbyła się inscenizacja zatytułowana „Pamiętny rok 1914 – Wzgórze św. Krzyża”. Inscenizatorzy, wśród których oprócz członków grup rekonstrukcji historycznej byli także mieszkańcy gminy Klucze i uczennice bydlińskiej szkoły, przedstawili sceny bitewne, a także poprzedzające je sceny pożegnania legionistów z cywilami przed bitwą i błogosławieństwa ich przez kapłana (w czym uczestniczył proboszcz Bydlińskiej parafii ks. Krzysztof Słomian).

Jak podkreślił prof. Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, znawca fortyfikacji i zabytków architektury obronnej, prowadzący nadzór konserwatorski nad utworzeniem parku kulturowego „Pole bitwy pod Krzywopłotami” w Bydlinie, zrealizowane przez Gminę Klucze prace odtworzeniowe (dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to realizacja myśli samego Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jeszcze za swojego życia chciał, aby w tym miejscu został utworzony rezerwat historyczny.

To jest niebywale nowoczesny sposób myślenia, aby tutaj powstało muzeum na otwartej przestrzeni, a nie Disneyland. To uczczenie śladów walki zapisanych w ziemi, w krajobrazie. Można postawić pomniki z kamienia, ze spiżu, ale nic nie pokaże dramatyzmu tych chwil tak jak pokaże to autentyk, czyli to, co zostało tutaj uczytelnione – podkreślił prof. Wielgus opowiadając o zrekonstruowanych pod ruinami zamku okopach legionistów i tzw. ukrywkach, czyli zadaszonych drewnianych konstrukcjach, których ślady znaleziono tutaj podczas prac archeologicznych.

Po inscenizacji, która przez widzów została nagrodzona gromkimi brawami, wszyscy udali się do szkoły w Bydlinie, by obejrzeć przygotowany na tę okoliczność program artystyczny przedstawiony przez uczniów.

Po występach uczniów odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pn. „Odzyskanie Niepodległości - Bohaterowie, Bitwy, i Miejsca Pamięci”, podczas którego wreczono nagrody i wyróżnienia jego najlepszym uczestnikom. Prace konkursowe dzieci można było podziwiać na wystawie przygotowanej w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie.

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje