czwartek, 9 września 2021 10:24

Zatrzymano byłą wiceprezydent Krakowa. CBA: brała łapówki od deweloperów

Autor Marzena Gitler
Zatrzymano byłą wiceprezydent Krakowa. CBA: brała łapówki od deweloperów

Była wiceprezydent Krakowa Elżbieta K. została zatrzymana przez CBA za przyjmowanie łapówek od deweloperów. Oprócz niej zarzuty otrzymają jeszcze cztery osoby. Chodzi m.in. o syna byłej wiceprezydent oraz wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Śledczy planują też kolejne zatrzymania.

Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy współpracy z Wydziałem do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali pięciu osób m.in: Elżbietę K., byłą wiceprezydent Miasta Krakowa, Prezydent i Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie Rafał K., byłego Dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz Zastępcę Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa Janinę P.. Jeden z zatrzymanych urzędników to syn byłej wiceprezydent.

Wszyscy zatrzymani mają usłyszeć "zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-2019". Zdaniem śledczych "dowody (...) wskazują, że była zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych Wydziałach krakowskiego magistratu, tak aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę."

Można więc spodziewać się więc, że kolejne zapowiadane przez CBA czynności, będą to zatrzymania również w samych firmach deweloperskich, inwestujących w Krakowie w tym okresie.

Miasto zatrzymaniach przez CBA: "Nic nie wiemy, będziemy współpracować"

Informację o zatrzymaniu potwierdził krakowski magistrat. "W związku z zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz byłych pracowników urzędu, pracujących w pionie nadzorowanym przez byłą zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa informujemy, że Urząd Miasta Krakowa nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji" — napisała w specjalnym oświadczeniu Monika Chylaszek, rzecznik prasowa prezydenta Majchrowskiego.

"Deklarujemy jednakże wolę pełnej współpracy zarówno z prokuraturą prowadzącą śledztwo, jak i z CBA, mając nadzieję, że jakiekolwiek wątpliwości dotyczące działalności pracowników samorządowych zostaną jak najszybciej wyjaśnione. Nie przesądzamy o winie, jednak ze względu na dobro śledztwa i pani dyrektor, do czasu wyjaśnienia sprawy zostanie ona przesunięta na inne stanowisko" — dodano w oświadczeniu.

Kim jest Elżbieta K.?

Była II Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa (do 2018 roku) jest z wykształcenia architektem i urbanistą. W 1979 roku uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Jest autorem wielu zrealizowanych projektów zespołów zabudowy mieszkalno - usługowej, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sakralnych, centrów usług komercyjnych oraz autorem projektów nagrodzonych w konkursach architektonicznych w kraju i za granicą.

Autor i współautor licznych planów zagospodarowania przestrzennego dla miast i gmin np. Krakowa, Tarnowa, Zamościa, w tym wyróżnionych dwukrotnie ministerialnymi pierwszymi nagrodami za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania przestrzennego.

Główny projektant Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa uchwalonego przez RMK w lipcu 2014 roku.

Autor wielu artykułów i referatów.

Posiada doświadczenie zawodowe wynikające z łączenia działalności architekta i urbanisty z zarządzaniem - w latach 2001-2010 pełniła funkcję prezesa zarządu Biura Rozwoju Krakowa S.A., co zaowocowało przyznaniem w 2008 roku nagrody ,,Krakowskiego Dukata" w kategorii menadżer firmy przez krakowską Izbę Przemysłowo-Handlową. Angażuje się także w pracę społeczną, co zostało uhonorowane odznaką „Za zasługi dla budownictwa", nadaną przez ministra infrastruktury w 2008 roku. Przewodnicząca Rady Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku Złotym Krzyżem Zasługi za wrażliwość społeczną, profesjonalizm zawodowy oraz dotychczasową pracę na rzecz mieszkańców Krakowa.

7 marca 2012 roku otrzymała tytuł „Najbardziej Wpływowej Kobiety Małopolski" przyznany jej w głosowaniu przez czytelników „Gazety Krakowskiej". Głosowało na nią 3 661 osób. Tytuł otrzymała ponownie w 2013 (2 984 głosów) i 2014 roku (3 917 głosów).

8 maja 2012 roku Lions Club Kraków Bona Sforza przyznał jej swoje „Honorowe wyróżnienie imienia światłem swej patronki królowej Bony Sforzy".

Laureatka nagrody Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan ,,Małopolski Dąb” za szczególny wkład w rozwój gospodarczy Małopolski w listopadzie 2014 roku.

W grudniu 2014 roku odznaczona została medalem 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

W marcu 2017 r. otrzymała Medal Św. Józefa w uznaniu zasług na rzecz rozwoju „nowego Krakowa” oraz za wkład w tworzenie prawa przyjaznego przedsiębiorcom (źródło: krakow.pl).

Czy zarzuty wobec zatrzymanych się potwierdzą wyjaśni proces sądowy.

fot. pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka