piątek, 26 marca 2021 12:54

CBŚP rozbiło gang sutenerów. Rozbojami próbowali … eliminować „konkurencję”

Autor Aleksandra Tokarz
CBŚP rozbiło gang sutenerów. Rozbojami próbowali … eliminować „konkurencję”

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie prowadzili agencje towarzyskie, a rozbojami próbowali eliminować konkurencję. W rozbiciu grupy wzięło udział blisko 150 policjantów. W sprawie występuje 7 podejrzanych w tym 40-letni mieszkaniec Tarnowa - Daniel G. ps. „Łoker”.

Od wielu miesięcy policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem prokuratorów rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie zajmowali się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu, a także dokonywali rozbojów na kobietach, które prywatnie świadczyły usługi seksualne. Z ustaleń śledczych wynika, że gang działał na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że od początku 2020 roku, aż do rozbicia grupy, w nadzorowanych przez nich agencjach towarzyskich, funkcjonujących w wynajmowanych mieszkaniach, mogło „pracować” kilkadziesiąt kobiet. Poczynione ustalenia wskazują, że kobiety, w tym również cudzoziemki do pracy w „mieszkaniówkach” werbowane były za pośrednictwem m.in. portali internetowych. Kobiety w zamian za organizację miejsca pracy, przygotowanie ogłoszeń dotyczących świadczonych usług seksualnych, a także ochronę, oddawały część dochodu uzyskiwanego z prostytucji. Wszystko wskazuje na to, że miesięczny dochód z działalności agencji mógł wynosić nawet 60 tysięcy złotych. Podejrzanym o kierowanie grupą jest 40-letni Daniel G.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy umawiając się jako klienci dokonywali rozbojów z użyciem broni oraz innych niebezpiecznych narzędzi na kobietach świadczących usługi seksualne, próbując pozbyć się w ten sposób konkurencji. Podczas napadów, poza kradzieżą gotówki, biżuterii czy telefonów komórkowych należących do kobiet oraz ich klientów, mężczyźni informowali sterroryzowane kobiety, że jeżeli nadal chcą „pracować”, to mogą robić to wyłącznie w agencjach towarzyskich nadzorowanych przez nich. Zdarzenia tego typu miały miejsce w Warszawie, Radomiu, Częstochowie, Jaśle i Dębicy.

- Mając na uwadze brutalność oraz bezwzględność działania gangu, policjanci CBŚP z Zarządu w Rzeszowie wspierani przez kolegów z Zarządów w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrerrorystycznego Policji w Rzeszowie i Krakowie, a także policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Krakowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie wzięli udział w akcji rozbicia grupy. Wówczas to zatrzymano 7 osób oraz zlikwidowano 7 agencji towarzyskich. Okazało się, że jeden z zatrzymanych był osobą poszukiwaną w związku z rozbojem. Podczas przeszukania agencji, mieszkań oraz różnych obiektów użytkowanych przez podejrzanych, policjanci zabezpieczyli broń palną, amunicję hukową oraz atrapy broni palnej. Ponadto, zabezpieczono kilkanaście telefonów komórkowych, wykorzystywanych w przestępczym procederze, zapiski i dokumenty rozliczeniowe oraz pieniądze. Na poczet przyszłych kar przejęto blisko 350 tys. zł - informuje CBŚP.

Zatrzymani to osoby w wieku od 33 do 53 lat. To mieszkańcy Tarnowa, Gorlic i Krakowa, a także jedna kobieta - obywatelka Ukrainy, w wieku 38 lat.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa prowadziła agencje towarzyskie na terenie Tarnowa i Krakowa.

W Podkarpackim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymanym przedstawiono łącznie 30 zarzutów, w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, posiadania broni palnej bez wymaganego pozwolenia oraz niszczenia mienia. Pięcioro zatrzymanych decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zostały zastosowane dozory policyjne.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

fot. CBŚP

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka