środa, 13 maja 2020 10:17

Chełmek. Sprawca przemocy domowej z zarzutami znęcania się nad rodziną

Autor Głos 24
Chełmek. Sprawca przemocy domowej z zarzutami znęcania się nad rodziną

44-latek z Chełmka został zatrzymany w związku podejrzeniem stosowania przemocy psychicznej i fizycznej wobec swojej rodziny. Funkcjonariusze policji interweniowali w trakcie jednej z awantur.

W poniedziałek (11 maja) tuż po godz. 11. policjanci interweniowali w jednym z mieszkań w Chełmku, w związku ze zgłoszoną awanturą domową. Mundurowi błyskawicznie udali się pod wskazany adres, gdzie zastali zgłaszającą kobietą oraz dwoje małoletnich dzieci w wieku 10 i 12 lat, a także będącego pod wpływem alkoholu 44 – latka.

W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna od około roku znęca się psychicznie i fizycznie nad rodziną, w związku z tym został zatrzymany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu. Podejrzany o przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. W rodzinie została uruchomiona  procedura „Niebieska Karta”.

W niespełna dobę później mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut fizycznego i psychicznego znęcania nad rodziną. Ponadto, prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór. Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policja przypomina o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc. W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości - czytamy w komunikacie Policji.

Ofiary przemocy domowej mogą też szukać pomocy na:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/
http://www.krafos.pl/

Źródło: KWP Kraków

Oświęcim - najnowsze informacje