wtorek, 22 września 2020 07:08

Cięcie styropianu - jak się za to zabrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Cięcie styropianu - jak się za to zabrać?

Styropian to popularny materiał używany w wielu różnych miejscach i wielu z nas ma z nim kontakt czy to w pracy, czy w ramach hobby, na przykład w modelarstwie. Jeżeli chcemy przeciąć małe kawałki to zwykle jesteśmy w stanie bez problemu zrobić to nożem. Schody zaczynają się, gdy arkusz jest większy a samo cięcie musi być bardziej precyzyjne. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Z jakich narzędzi skorzystać, aby cięcie styropianu było proste i dokładne, tak jak potrzebujemy?

1. Czy styropian łatwo przeciąć?

2. Narzędzia do cięcia styropianu

3. Na co zwrócić uwagę przy cięciu styropianu

Czy styropian łatwo przeciąć?

Styropian jest jednym z tych materiałów, którego zastosowanie jest naprawdę szerokie: od baz pod ozdoby, przez opakowania na żywność aż po teren budowy, znajdziemy go naprawdę wszędzie. W tej ostatniej sytuacji, gdy wykorzystujemy arkusze styropianu do ocieplania budynku, częstą potrzebą jest przycięcie do określonego rozmiaru lub zmniejszenie kawałka, tak aby pasował do innych. Samo przecięcie styropianu nie jest trudne, ponieważ to dość plastyczny materiał. Większym problemem jest zrobienie tego w taki sposób, aby linia cięcia była równa i aby nic nadprogramowego nam się nie ukruszyło. Właśnie do tego celu wykorzystuje się odpowiednie narzędzia.

Narzędzia do cięcia styropianu

Styropian w niewielkich arkuszach łatwo jest ciąć i można to zrobić ręcznie, jeżeli mamy dość wprawy. W przypadku większych płatów sprawa się komplikuje i w takiej sytuacji dobrze jest wykorzystać stosowne narzędzia. Najważniejszym jest przecinarka do styropianu, która umożliwia odpowiednio gładkie cięcie, ale również daje możliwość wykonania go pod odpowiednim kątem czy w wymaganym kształcie. Jest to możliwe dzięki cięciu na gorąco, w wyniku którego brzegi styropianu nie kruszą się, a delikatnie nadtapiają. Korzystanie z przecinarki jest proste, w związku z czym sama obsługa maszyny nie sprawi nikomu problemu.

Na co zwrócić uwagę przy cięciu styropianu

Cięcie styropianu należy potraktować z taką samą ostrożnością, jak cięcie każdego innego materiału. Nie powinniśmy wkładać rąk bezpośrednio pod linię cięcia ani serwisować przecinarki w momencie gdy jest włączona. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z podobnym urządzeniem, warto jest poprosić kogoś o przeszkolenie lub co najmniej przeczytać instrukcję obsługi. Przecinarka umożliwi nam uzyskanie różnych cięć, jednak jeżeli chcemy szybko nabrać wprawy, powinniśmy najpierw trochę poćwiczyć na tych skrawkach styropianu, których już nie wykorzystamy.

Technologia - najnowsze informacje