środa, 18 stycznia 2023 09:43

Ciekawe fakty o tenisie

Autor Artykuł sponsorowany
Ciekawe fakty o tenisie

Tenis jest obecnie najpopularniejszym sportem. Mistrzostwa takie jak Puchar Davisa oglądają miliony ludzi. Ponadto zwycięzcy turniejów tenisowych stają się prawdziwymi gwiazdami. Niewiele osób wie, że zawody, które bardzo przypominają tenis, odbywały się w Grecji i starożytnym Rzymie. Zamiast rakiet używano tarcz, a piłki wypchano szmatami lub trocinami, które mogły odbijać się tylko od twardej powierzchni. Jeśli chcesz poznać więcej interesujących faktów, czytaj dalej.

Kiedy pojawiła się pierwsza rakieta?

W XVI wieku dzięki pomysłowi majora Wingfielda powstała pierwsza rakieta. Wymyślił ją, aby zabawiać gości swojego domu grą. Mniej więcej w tym samym okresie opublikowano pierwsze zasady gry.

królewska gra

Tenis nazywany jest  także królewską grą. Powodem tego jest duże zainteresowanie grą ze strony królów Anglii i Francji. Ludzie szlachetnie urodzeni oddawali się całkowicie grze.We Francji królem tenisa był Henryk II.

Skąd nazwa gry?

Słowo „tenis” po raz pierwszy pojawiło się w książce opublikowanej już w 1400 roku. Wielu badaczy twierdzi, że gra wywodzi się z Persji, Egiptu lub krajów arabskich. Również słowo „tenez” ma francuskie korzenie. Podobnie jak w innych sportach, esport zakłady jest również popularny w tenisie ziemnym.

Dlaczego mundur był tylko biały?

W tenisa przez długi czas grali tylko arystokraci, przedstawiciele wyższych warstw społecznych, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Publiczne pocenie się szlachetnych młodych dam było niedopuszczalne, więc strój do gry był tylko biały. Na białym nie widać śladów potu, symbolizuje czystość i godność. Dopiero w drugiej połowie XX wieku dopuszczono do gry w kolorowych strojach na turniejach.

Dlaczego tenisiści krzyczą?

Krzyczący gracze są częścią gry w tenisa. Wielu jest zainteresowanych pytaniem, dlaczego to robią? Wszystko jest bardzo proste, ponieważ piłka jest uderzana na wydechu, za pomocą krzyku możesz zwiększyć siłę uderzenia, co znacznie zwiększa szanse na wygraną.

Zarezerwuj dzięki tenisowi

Pewnego dnia słynny pisarz i nauczyciel akademicki Tolkien postanowił zagrać w tenisa ze swoim studentem pierwszego roku, ale podczas gry doznał poważnej kontuzji kostki, w wyniku której przez kilka miesięcy był przykuty do łóżka. Wymuszona przerwa w nauczaniu pozwoliła mu znaleźć czas na zaprojektowanie szkiców słynnej książki Hobbit. Tak więc dzięki  tenisowi i przypadkowi  ludzkość dowiedziała się o magicznym świecie Śródziemia.

Szybkość podawania dla mężczyzn i kobiet

Średnia prędkość serwu mężczyzny wynosi 200 km/h, a piłka leci do odbiornika w 700 milisekund, czyli 0,7 sekundy. Wśród mężczyzn oficjalny rekord najszybszego serwisu należał do Chorwata Ivo Karlovicia z prędkością 251 km/h, ale Samuel Groth (Australia) zdołał posłać piłkę na drugą połowę boiska z prędkością 263 km/h. Wśród kobiet rekordzistą jest Sabin Lisicki (Niemcy) – 211 km/h.

Anioł Stróż Wimbledonu

Turniej Wimbledonu ma swojego „anioła stróża” - jastrzębia stróża Rufusa. Jego usługi są wykorzystywane do odstraszania gołębi, które lecą na korty trawiaste w poszukiwaniu pożywienia. Czasami jest ich tak dużo, że trzeba zawiesić mecze. Celem jastrzębia nie jest zabijanie pasożytniczych ptaków, ale po prostu ich wypędzenie.

Na większości turniejów organizowanych pod patronatem ATP i WTA używa się też jastrzębia innego rodzaju – nie biologicznego, ale technologicznego. System Hawk-Eye (hawk's eye) modeluje trajektorię lotu piłki i pomaga wyłonić zwycięzcę wymiany w kontrowersyjnych sytuacjach. Na nieutwardzonych nawierzchniach ślad po  piłce jest już   dobrze widoczny, więc oko sokoła nie jest potrzebne.

Ludwik X i tenis

Do 1300 roku i przez cały XIV wiek w tenisa grano w całej Francji. Ludwik X zmarł z powodu przeziębienia, którego nabawił się podczas gry w tenisa.

Mężczyźni kontra kobiety

Kobiety wielokrotnie rzucały wyzwanie mężczyznom, próbując udowodnić, że są w stanie stawić im czoła na równych prawach w meczu tenisowym. Chociaż pierwszym inicjatorem takiego spotkania był męski trzykrotny zwycięzca Wielkiego Szlema Bobby Riggs. W 1973 roku amerykański  tenisista skończył 55 lat i chwalił się ,  że pokona każdego tenisistę z profesjonalnego tournee.

Najdłuższy mecz

Najdłuższy mecz w historii tenisa odbył się w 2010 roku w pierwszej rundzie Wimbledonu. Odbył się on pomiędzy Johnem Isnerem z USA i Nicolasem Mayutem z Francji. Rozpoczął się 22 czerwca, a zwycięzcę wyłoniono dopiero 24 czerwca. Mecz trwał 11 godzin i 5 minut i zakończył się wynikiem 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Ostatni set  był najdłuższym w historii gry. Isner przegrał ostatni mecz w ciągu półtorej godziny z wynikiem 0:6, 3:6, 2:6. Niewykluczone, że rekord ten stanie się wieczny, gdyż od 2019 roku Wimbledon wprowadził tie-break w piątym secie z wynikiem 12:12.

Film oparty na meczu

Znana tenisistka i aktywistka feministyczna Billie Jean King wywołała prawdziwą sensację, pokonując trzykrotnego zwycięzcę Wielkiego Szlema  Bobby'ego Riggsa  w trzech setach - 6:4, 6:3, 6:3. W 2017 roku ukazał się film oparty na tym meczu, Battle of the Sexes.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka