niedziela, 7 lipca 2019 14:29

Cmentarz w Kamionce Małej. Tu o zmarłych pamięta się przez pokolenia

Autor Marzena Gitler
Cmentarz w Kamionce Małej. Tu o zmarłych pamięta się przez pokolenia

25 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej wraz z nauczycielami, pracownikami i przedstawicielem rodziców przeprowadzili piękną akcję społeczną na cmentarzu wojennym na Jastrząbce.

Akcja polegała na wyczyszczeniu z mchu kamiennych nagrobków zwieńczających groby żołnierzy, murków okalających kaplicę i ogrodzenia cmentarnego. Uczniowie i pracownicy wyposażeni w druciane szczotki, szpachle, miotły i grabki (a pan konserwator w kosę spalinową) pięknie wyczyścili cmentarz i jego otoczenie. Pracowali z zapałem i bardzo dokładnie, i pokazali w ten sposób, że są bardzo dobrymi obywatelami, patriotami i społecznikami.

Na koniec pracy wszyscy usiedli w cieniu pięknych drzew okalających cmentarz i z apetytem zjedli kiełbaski przygotowane przez stołówkę szkolną.

Mimo, iż to już wakacje, do akcji przystąpiło blisko 100 % uczniów a do tego kilku ochotników spoza szkoły, zachęconych przez kuzynów i przyjaciół.

Cmentarz wojenny nr 357 w Kamionce Małej powstał w czasie I wojny światowej. Pochowano tutaj żołnierzy armii rosyjskiej, austriacko-węgierskiej i pruskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 8-13 grudnia 1914 w czasie tzw.operacji łapanowsko – limanowskiej. Oddziały rosyjskiej 3 Armii gen.Dimitriewa przygotowywały się do zdobycia fortyfikacji Krakowa. Rosjanie zajęli okoliczne tereny już 11 listopada 1914. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk austriackich. Na cmentarzu tym pochowano w 53 mogiłach pojedynczych i 59 zbiorowych łącznie 260 żołnierzy, w tej liczbie: 92 żołnierzy armii austriackiej z 1, 18, 24 i 25 pułku strzelców oraz 45 pułku artylerii landwery, 11 żołnierzy armii niemieckiej z 217 pruskiego rezerwowego pułku piechoty, 157 żołnierzy armii rosyjskiej Tablica informacyjna przy bramie cmentarza podaje inną liczbę – 246 żołnierzy. Większość żołnierzy pochowano bezimiennie.

Kilka lat temu zniszczony cmentarz został odnowiony i jest pod stałą opieką Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej. Tu nie zapomina się o poległych, a opieka nad cmentarzem to piękna lekcja humanizmu i patriotyzmu.

Inf. i foto: Gmina Laskowa, opr. mg

Limanowa - najnowsze informacje