wtorek, 27 kwietnia 2021 10:05

Co to jest planowanie i jak planować dobrze?

Autor Artykuł sponsorowany
Co to jest planowanie i jak planować dobrze?

Prowadzenie biznesu nie jest zadaniem łatwym. Z całą jednak pewnością można mu podołać, jeżeli jest się odpowiednio przygotowanym. Aby móc cieszyć się z zysków i nie martwić stratami, należy przestrzegać ważnych zasad. Jedną z nich jest zasada planowania. Aby jednak planowanie mogło być skuteczne, należy dowiedzieć się, w jaki sposób robić to dobrze.

Czym jest planowanie?

Każdy z nas przynajmniej jeden raz w swoim życiu musiał coś zaplanować. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że definicja planowania nie jest znana każdemu z nas. Tymczasem planowanie to nic innego jak świadome ustalenie kierunku, w którym chcemy podążać. Aby można było mówić o efektywnym planowaniu, należy podejmować decyzje na podstawie faktów. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze niż podejmowanie decyzji w oparciu o emocje, zwłaszcza te intensywne.

Planowanie obejmuje również definiowanie celów konkretnej organizacji czy przedsiębiorstwa. Mowa tu o różnego rodzaju celach. Mogą one dotyczyć celów dla jednej osoby, jak i celów dla całego zespołu osób. Bardzo istotne jest to, aby planowanie było hierarchiczne. Każdy chciałby dążyć w pierwszej kolejności do osiągnięcia najważniejszego celu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest to możliwe. W niektórych przypadkach najpierw należy zrealizować tak zwane cele poboczne, które doprowadzą nas do celu głównego.

O jakie zasady warto oprzeć planowanie?

Aby planowanie było brzemienne w skutki, należy oprzeć je o pewne zasady. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, iż planowanie powinno być celowe. Pierwszym krokiem do sukcesu jest oczywiście zdefiniowanie celu lub celów. W następnej kolejności trzeba przystąpić do realizacji celów. Istotna jest także kontrola planowania. Niestety, w dużych organizacjach nie można polegać tylko i wyłącznie na sobie.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest bowiem współpraca z zespołem pracowniczym lub z podwładnymi. Bez niej nierzadko niemożliwe jest sprawne osiąganie zamierzonych celów. Istotne jest to, aby kontrola przebiegała w sposób rzetelny. Powinna być również bezstronna. Należy za wszelką cenę unikać ataków personalnych, bo mogą doprowadzić do kryzysu w zespole.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Aby planowanie było dobre i przede wszystkim skuteczne, należy również wziąć pod uwagę niepowodzenia. Niestety, czasami plan może się nie powieść i nie zawsze zależy to od nas. W niektórych przypadkach do głosu dochodzą czynniki zewnętrzne. Jeżeli mimo podjętych przez nas działań mamy problem z osiągnięciem satysfakcjonującego wyniku, nie należy wpadać w panikę. Warto jeszcze raz, bardzo uważnie przeanalizować nasze działania.

Czasami warto poprosić kogoś obiektywnego o ocenę naszych działań. Być może drobna zmiana przyniesie satysfakcjonujące efekty. Nierzadko jednak podjęty wysiłek zostaje zniweczony przez czynniki niezależne od nas. Mowa tu na przykład o czyjejś chorobie, nieświadomym błędzie czy innego rodzaju okolicznościach. Należy przyjąć do wiadomości to, że nie zawsze wszystko da się uratować. Nie wolno się jednak poddawać i unikać realizacji celów tylko dlatego, że jednego z nich nie udało się osiągnąć.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://leadership-center.pl/blog/planowanie-dlaczego-wiekszosc-ludzi-robi-zle/

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka