poniedziałek, 12 lutego 2024 13:00

Co w tym roku z odpustem Emaus? Krakowskie Forum Kultury podjęło decyzję

Autor Karolina Kurando
Co w tym roku z odpustem Emaus? Krakowskie Forum Kultury podjęło decyzję

Krakowskie Forum Kultury poinformowało o zmianie lokalizacji słynnego wielkanocnego odpustu. W tym roku Emaus nie odbędzie się, jak dotychczas, na Salwatorze.

Tegoroczny Emaus nie odbędzie się w dotychczasowej lokalizacji ze względu na remont ulicy Tadeusza Kościuszki, który jest częścią realizowanej obecnie inwestycji. Na szczęście tegoroczny odpust nie zostanie odwołany, a jedynie przeniesiony w inne, niedalekie miejsce.

Odpust już nie nad Rudawą

Tradycyjnie krakowski Emaus odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny na Zwierzyńcu, przy klasztorze Norbertanek, nad rzeką Rudawą. W tym roku jednak lokalizacja odpustu będzie inna, krakowianie Poniedziałek Wielkanocny spędzą przy Błoniach.

„Jarmark odpustowy Emaus przy Błoniach” – taką nazwę będzie nosiło tegoroczne wydarzenie, przeniesione ze stałej lokalizacji ze względu na remont ulicy Tadeusza Kościuszki. Nowa lokalizacja wciąż jednak umożliwi tradycyjne, towarzyszące odpustowi spacery nad Rudawą i wędrówki na kopiec Kościuszki.

Emaus 2024

W tym roku odpust odbędzie się 1 kwietnia w godzinach 9:00-17:00 na alejce pieszo-rowerowej przy Błoniach, wzdłuż al. 3 Maja. To już trzeci Emaus organizowany przez Krakowskie Forum Kultury.

Źródło: Krakowskie Forum Kultury

Czym jest Emaus?

Emaus to ludowy zwyczaj, organizowany w niektórych polskich, czeskich i słowackich miastach w Wielkanocny Poniedziałek. Najpopularniejszy jest Emaus krakowski; odpustowi towarzyszą liczne kramy, na których można kupić tradycyjne figurki, słodycze, rękodzieło, zabawki, czy też charakterystyczne naszyjniki z obwarzanków.

Źródło zdjęcia głównego: RaNo/Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka