W związku z licznymi zapytaniami i nieporozumieniami na temat funkcjonowania zbiornika „Świnna Poręba” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał oświadczenie dotyczące użytkowania zbiornika.
Treść oświadczenia:
„W mediach w ostatnim czasie ukazuje się szereg artykułów na temat różnych aspektów funkcjonowania zbiornika Świnna Poręba, równocześnie poddaje się analizie jego Regulamin, kilka słów wyjaśnienia.
Po pierwsze, zbiornik wodny w Świnnej Porębie nie jest już placem budowy, posiada pozwolenie wodnoprawne oraz pozwolenie na użytkowanie.
Po drugie, zbiornik wodny Świnna Poręba posiada „Regulamin korzystania z obszaru zbiornika wodnego Świnna Poręba”. Regulamin ten został opracowany zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej oraz zarządzeniem Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie z dnia 16 lipca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków na śródlądowych drogach wodnych. Regulamin jest dostępny na stronach internetowych RZGW w Krakowie.
Po trzecie, należy przypomnieć, iż „Regulamin korzystania z obszaru zbiornika wodnego Świnna Poręba” jest efektem współpracy wielu instytucji. W treści Regulaminu uwzględniono „Projekt regulaminu zbiornika wodnego w Świnnej Porębie” przesłanego przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Wykorzystano także wnioski z analizy zagrożeń dla bezpieczeństwa osób korzystających z obszaru zbiornika wodnego Świnna Poręba opracowanej przez przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie, Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie, Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach oraz działającego na terenie województwa małopolskiego podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego - Krakowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie. Przy jego opracowywaniu wzięto także pod uwagę efekty projektu pn. „Podniesienie jakości usług publicznych wokół Zbiornika Świnna Poręba”, zrealizowanego w ramach partnerskiej współpracy gmin znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika tj. Gminy Budzów, Gminy Lanckorona, Gminy Mucharz, Gminy Stryszów i Gminy Zembrzyce, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 - 2013.
Po czwarte należy zauważyć, iż możliwość wykorzystania obszaru zbiornika wodnego Świnna Poręba do rekreacji została przewidziana w „Regulaminie korzystania z obszaru zbiornika wodnego Świnna Poręba”. Natomiast działania te nie leżą wyłącznie w gestii PGW WP RZGW w Krakowie. Bardzo istotnym elementem w tym aspekcie będzie zatem jakość, a zarazem efektywność współpracy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie oraz powiatowych i gminnych Władz Samorządowych.
To kwestie ogólne. Natomiast odnosząc się do szczegółów i nieprawdziwych treści zawartych w artykułach, wyjaśniamy, iż:
- nieprawdą jest, że żegluga ma być możliwa tylko za zezwoleniem zarządcy. Zbiornik jest dopuszczony do żeglugi (żaglówki, kajaki, rowerki wodne, łódki wiosłowe, łodzie silnikowe do 10KM itp.), (Par. 5 p.2). Zezwolenia wymaga natomiast komercyjna działalność np. przewóz pasażerów (Par. 1 p. 3).
- nieprawdą jest, że zakazane jest pływanie statkami i skuterami w odległości 100 m od brzegu. Zakaz taki dotyczy wyznaczonych kąpielisk, co jest standardem dla tego typu obiektów (Par. 2 p.2).
- nieprawdą jest, że łodzie przewracają się na skutek szybkiego opadnięcia poziomu wody. Zmiany poziomu wody na zbiorniku są powolne (kilka centymetrów na dobę). Za wywrócenie łodzi odpowiada więc wyłącznie użytkownik.”