wtorek, 17 sierpnia 2021 11:55

Co wpływa na komfort snu?

Autor Artykuł sponsorowany
Co wpływa na komfort snu?

Sen jest nieodłączną częścią codziennego wypoczynku, elementem niezbędnym do regeneracji organizmu. Aby jednak pełny relaks był możliwy, należy zapewnić sobie optymalny komfort, warunki do snu. Co na niego wpływa, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu miejsca do spania? Które detale mogą okazać się kluczowe, aby nawet krótkie drzemki sprzyjały optymalnej regeneracji całego ciała, redukcji napięcia i zmęczenia?

Optymalnie dobrane łóżko i materac to podstawa

Nie bez powodu pierwsza myśl, jaka zwykle nasuwa się w temacie komfortu snu, to łóżko oraz obecny w nim materac. To one razem decydują o wygodnym ułożeniu, odpowiednim dopasowaniu do anatomii ciała, podparciu kręgosłupa. Wybór materaca bywa sporym wyzwaniem, nie warto jednak oszczędzać na tym elemencie. Oprócz wymiarów dobranych do stelaża w łóżku materac powinien cechować się właściwościami sprzyjającymi wypoczynkowi.

Wśród dostępnych na rynku ofert materaców sprężynowych, hybrydowych czy piankowych wyróżniają się materace stosujące technologie rodem z kosmosu. Materace Tempur oferta w salonsnu.pl wykorzystują oryginalny materiał stworzony przez NASA. Ma on za zadanie optymalnie dopasować się do kształtu ciała, reagując na jego wagę i temperaturę. To doskonałe podparcie, redukcja napięć, pełen relaks. Uzupełnieniem materaca na stelażu o dopasowanej do wagi ciała oraz indywidualnych preferencji sprężystości będzie dobra poduszka i zapewniająca komfort termiczny kołdra, a także przyjemne dla skóry powłoczki do nich dopasowane.

Najlepsze warunki w pomieszczeniu do snu

Okazuje się, że warunki panujące w pomieszczeniu, w którym śpisz, mogą mieć decydujące znaczenie przy skutecznym wypoczynku. Choć optymalna temperatura powietrza zapewniająca komfort cieplny uznawana jest za kwestię indywidualną, za zalecane warunki do snu przyjmuje się wartość 17-19°C. Równie ważna jest wilgotność względna panująca w pomieszczeniu, która powinna mieścić się w zakresie 40-60%.

Nie można zapomnieć o odpowiednim zacienieniu sypialni, a także jego oświetleniu dopasowanym do preferencji. Nawet drobiazgi takie jak zapach czy nastrój, kolory, dodatki we wnętrzu mogą pomóc zapewnić dobry sen. Dla spokojnego wypoczynku ważny może okazać się swoisty rytuał przed snem, czyli powtarzalne co wieczór, wyciszające czynności, sprzyjające odprężeniu. Ich specyfika jest jednak kwestią mocno indywidualną.

Ułożenie ciała nie jest bez znaczenia

Niektóre nawyki związane ze snem mogą znacząco wpływać na jego komfort. Mają one jednocześnie spore znaczenie dla zdrowia. Przeczytaj, w jakiej pozycji spać i jakie poduszki dobrać w zależności od najchętniej przyjmowanego ułożenia. Pozycja na lewym boku zalecana jest przez wielu lekarzy, odciąża pracę układów organizmu, zapewniając wielu z nich dobre ukrwienie. Wymaga jednak dobrego podparcia dla głowy, szyi i barków, jakie może zapewnić dopasowana poduszka.

Jednak nawet jeżeli uwielbiasz spać na brzuchu czy na wznak, możesz wysypiać się lepiej, jeżeli poduszka będzie we właściwy sposób wspierać górne partie Twojego ciała. Tu ergonomia produktu odgrywa kluczową rolę, a zastosowane materiały zapewniające dobry przepływ powietrza, dopasowanie do anatomii ciała, odprowadzenie wilgoci czy redukcję napięć zapewniają optymalny komfort.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka