czwartek, 10 marca 2022 20:33

Co z krakowskim Dworcem Głównym? Rafał Komarewicz przedstawił plan koordynacji pomocy dla uchodźców

Autor Marzena Gitler
Co z krakowskim Dworcem Głównym? Rafał Komarewicz przedstawił plan koordynacji pomocy dla uchodźców

"Apeluję do Łukasza Kmity - Wojewody Małopolskiego o jak najszybsze zorganizowanie spotkania z ekspertami w swoim fachu, czyli z przedstawicielami organizacji pozarządowych, społecznikami i jak najszybsze skoordynowanie pomocy na małopolskich dworcach" - pisze lider Polski 2050 w Małopolsce, Rafał Komarewicz. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zarysował plan, jak mogłaby wyglądać koordynacja na dworcu, której obecnie brakuje.  

Od kilku dni alarmujemy o dramatycznej sytuacji na krakowskim dworcu, do którego docierają codziennie tysiące uchodźców z Ukrainy.

Dziś rozmawialiśmy o tym z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Rafałem Komarewiczem, który w wieczornym poście na Facebooku zarysował plan koordynacji pomocy, czyli rozwiązania największego problemu, o którym mówią pracujący tam wolontariusze, czyli właśnie braku koordynacji. Jak mogłaby wyglądać taka uporządkowana pomoc?

Rafał Komarewicz naszkicował plan, który opracowały wspólnie organizacje pomagające uchodźcom: Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej i Wspólnota Sant'Egidio Warszawa. Plan może pomóc uporządkować chaos nie tylko na Dworcu Głównym w Krakowie, ale może zostać wdrożony na wszystkich większych dworcach przesiadkowych w dużych miastach, gdzie również gromadzą się tysiące zagubionych uchodźców. "Na cito potrzebna jest nam koordynacja obsługi uchodźców na krakowskim Dworcu Głównym. Nie tylko Kraków boryka się z koordynacyjnymi problemami w miejscu węzłów transportowych. Przed wyzwaniem uporządkowania pomocy stanęły też dworce w Warszawie, a wśród nich Dworzec Zachodni, skąd codziennie płyną do nas informacje od Adriana Porowska - dyrektorki Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej i członkini struktur Polska 2050. KMPS, Dobra Fabryka, Wspólnota Sant'Egidio Warszawa i Stowarzyszenie Polska 2050 opracowały PLAN ORGANIZACJI POMOCY NA DWORCACH." - czytamy w poście.

Co zakłada plan? Szybką i prostą koordynację podzieloną na 3 kolory:

 • Zielony Nocleg - wolontariusze w zielonych kamizelkach z zielonymi ulotkami prowadzą do zielonego punktu gdzie stoi autobus wiozący prosto do miejsc noclegowych zorganizowanych w dużych halach. Autobus stoi non stop i wiezie do miejsc gdzie są wolne łóżka (także do punktów poza granicami Krakowa)
 • Niebieski Przesiadka - osoby które szukają informacji gdzie i jak kupić bilet, potrzebują posiedzieć kilka godzin i poczekać. Wolontariusze w niebieskich kamizelkach z niebieskimi ulotkami udzielają informacji, pomagają przenieść bagaże, prowadzą do bezpiecznego wydzielonego miejsca odpoczynku. Do wyodrębnionych miejsc dla matek z dziećmi. Są w stałym kontakcie sprawdzają czy czegoś potrzeba.
 • Czerwone kamizelki i czerwone ulotki - trafiają do tych, którzy potrzebują więcej informacji.

Plan, w którego opracowanie włączyło się Stowarzyszenie Polska 2050, którego liderem w Małopolsce jest Rafał Komarewicz, zakłada, że główni koordynatorzy wolontariuszy wszystkich grup muszą otrzymywać wynagrodzenie, żeby mogli przebywać na dworcu również w zwyczajowych godzinach pracy.

Plan przewiduje też, że każda z grup wolontariuszy musi być odpowiednio przeszkolona i wyposażona w odpowiednie informacje na tzw. "odprawie". Z pakietem wiedzy powinna poruszać się po wyznaczonych liniach.

Dodatkowo, każdy wolontariusz posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim powinien mieć na swojej kamizelce komunikat napisany dużymi  literami "mówię po...", aby usprawnić komunikację z uchodźcami.

Na każdej ulotce powinna widnieć mapa pomocy z zaznaczonymi punktami. Ulotka musi być przygotowana w języku ukraińskim i angielskim.

Doświadczeni wolontariusze, koordynatorzy pomocy uważają, że powinny powstać formularze zapisów i dyspozycyjności dla chętnych do pomocy wolontariuszy (tu warto dodać, ze zarówno w niektórych gminach jak i organizacjach, które teraz pomagają na dworcu, już takie formularze z powodzeniem funkcjonują).

Plan zakłada też wprowadzenie lepszej informacji na dworcu. Należy zadbać o:

 • rozkłady jazdy pociągów w języku ukraińskim (duża liczba rozkładów, w wielu miejscach na poziomie -1 Dworca Głównego)
 • mapę punktów pomocowych na terenie dworca w języku ukraińskim
 • darmowe toalety (tak - obecnie na dworcu w Krakowie ciągle pobiera się pieniądze za skorzystanie z toalety, również od uchodźców!)
 • punkt wydawania jedzenia i ciepłych napojów
 • tłumacze
 • wydzielone miejsce do odpoczynku dla przesiadających się
 • oddzielne miejsce dla matek z dziećmi
 • autobus który stoi non stop i wozi do miejsc noclegowych na krótki pobyt
 • miejsce do ładowania telefonów
 • mocne wifi
 • miejsce na zostawienie bagaży
 • darmowe karty sim
 • drożny parking

Czy na krakowskim dworcu, gdzie wciąż funkcjonuje galeria handlowa znajdzie się na to wszystko miejsce? Na pewno nie będzie to łatwe.

Co jeszcze postuluje plan koordynacji? "Na dworcach nie zbieramy darów to nie powinien być magazyn ani sortownia. Udrożniamy maksymalnie hale dworców ze względu bezpieczeństwa i z szacunku do podróżujących. Na dworce trafiają tylko te rzeczy które zbierają punkty i odpowiedzialni za nie koordynatorzy" - pisze Rafał Komarewicz. Dodaje też, że uchodźcy powinni już na granicy dostawać ulotki z mapami pomocy w Polsce, żeby wiedzieć jak się poruszać, gdzie się wybierać.

"Oczywiście powyższy plan jest propozycją. Uważam także, że wszystkie propozycje powinny być jak najszybciej przedyskutowane z małopolskimi NGOsami, które realnie działają w miejscach, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna" - pisze Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Na koniec w swoim poście zawarł apel do wojewody, który jest odpowiedzialny za organizację pomocy dla uchodźców z ramienia rządu. "Apeluję do Łukasza Kmity - Wojewody Małopolskiego o jak najszybsze zorganizowanie spotkania z ekspertami w swoim fachu, czyli z przedstawicielami organizacji pozarządowych, społecznikami i jak najszybsze skoordynowanie pomocy na małopolskich dworcach" - podsumowuje lider Polski 2050 w Małopolsce.

❓ Co z krakowskim Dworcem Głównym? (przeczytaj do końca) ❗️ Na cito potrzebna jest nam koordynacja obsługi uchodźców na...

Opublikowany przez Rafał Komarewicz Czwartek, 10 marca 2022

foto: Piotr Kempf/ Fb. Rafał Komarewicz

Kraków

Kraków - najnowsze informacje