poniedziałek, 11 kwietnia 2022 12:40

Co zrobić z psem na wakacje?

Autor Artykuł sponsorowany
Co zrobić z psem na wakacje?

Każdy z nas z niecierpliwością czeka na upragnione wakacje, by wreszcie móc odpocząć i zapomnieć o troskach. Co jednak zrobić z psem, gdy wyjeżdżasz? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od rodzaju urlopu i charakteru zwierzaka. Niektórzy psiarze uwielbiają brać swoje zwierzęta na każdą wakacyjną wyprawę, a inni wolą odstawić go na czas urlopu w zaufane miejsce. W tym artykule podpowiadamy, jak zaplanować opiekę nad psem w sytuacji wakacyjnego wyjazdu.

Czy zabierać psa na wakacje?

Twój pupil z pewnością będzie zachwycony wspólną podróżą, do tego podczas wycieczki będzie mógł doświadczyć nowych sytuacji i bodźców, które pozytywnie wpływają na jego socjalizację. Jeśli zdecydujesz się wziąć swojego czworonożnego przyjaciela na wyjazd, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

  • Wybierz kwaterę, w której zwierzęta są mile widziane. Niestety takich miejsc jest stosunkowo mało, zwłaszcza jeśli chodzi o prestiżowe hotele. Jeśli znajdziesz takie miejsce, bądź przygotowany na dodatkowe koszty związane z trzymaniem zwierzaka w pokoju. Mogą zdarzyć się również małe wpadki, takie jak obgryzienie mebli lub załatwienie się na dywan, za które trzeba wziąć odpowiedzialność finansową.
  • Jeśli wybierasz się nad morze z psem, warto pamiętać, że niektóre plaże objęte są zakazem wprowadzania zwierząt w sezonie letnim.
  • Gdy czeka Cię podróż autem, zadbaj o przestrzeń dla psa, a najlepiej zainwestuj w klatkę transportową. Jest to najwygodniejsza i najbezpieczniejsza opcja podróżowania czworonoga. Jeśli nie masz klatki, przyczep psiaka specjalnymi pasami bezpieczeństwa przed rozpoczęciem podróży.
  • Nie karm psa przed ani w trakcie podróży. Może to wywołać nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej.
  • Zapewniaj psu częste postoje oraz stały dostęp do świeżej wody.
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą łopatki oraz woreczków na odchody.
  • Niezbędne jest także zabranie książeczki zdrowia psiaka z wszystkimi ważnymi szczepieniami oraz paszport, jeśli wybierasz się za granicę.

Zabierz ze sobą psa na wakacje tylko wtedy, gdy masz pewność, że lubi on podróżować, nie ma problemu z jazdą samochodem lub innym środkiem komunikacji i nie będzie przeszkadzał innym wypoczywającym w hotelu (na przykład wyciem w nocy lub nadmierną niesfornością). Jadąc na urlop z psem, musisz znać jego zachowania i odpowiednio na nie reagować. Kluczową kwestią jest wiedza i umiejętność łatwego kontaktu ze swoim psiakiem. :-)

Co z psem, gdy wyjeżdżam za granicę?

Część psich rodziców zastanawia się, co zrobić z psem, jeżeli nie mogą wziąć go ze sobą na urlop? Czasem też psiak źle znosi podróże i lepiej jest zaoszczędzić mu niepotrzebnego stresu. Urlop za granicą to wcale nie musi być kłopotliwa sytuacja, jeśli wszystko zostanie zaplanowane odpowiednio wcześniej. Wówczas urlop odbędzie się bez większego stresu ze strony zwierzaków i ich ludzkich rodziców. ;-) Jakie są więc opcje?

Zatrudnij petsittera

Petsitting jest rozwijającą się usługa opieki nad zwierzętami domowymi. Petsitter (opiekun zwierząt) może przyjechać do Twojego domu w określonych godzinach, aby zająć się psem lub kotem — nakarmi go, pobawi się i wyprowadzi na spacer lub sprzątnie kuwetę. Petsitter może również przyjąć zwierzaka do swojego domu na całodobową opiekę, gdzie psiak może się czuć jak u siebie.

Nie wiesz, gdzie szukać? Znajdź petsittera na Pethomer.com — jest to baza miłośników zwierząt, którzy otoczą Twojego zwierzaka najlepszą opieką. Domowy hotel dla psów umożliwia pozostawienie zwierzaka w domu jednego z opiekunów, w którym psiak zostanie otoczony bezpieczeństwem i rodzinną atmosferą. Przed opieką możesz umówić się z petsitterem na spotkanie zapoznawcze, aby go poznać i upewnić się, że Twój psiak go polubi. :-) Opiekunowie z Pethomer w Krakowie oferują warunki zadowalające nawet najbardziej wymagających psich rodziców i ich pupili. Zwierzak będzie mógł wypoczywać na kanapie lub łóżku, biegać podczas długich spacerów i bawić się z Opiekunem w ulubione zabawy. Ty w tym czasie w spokoju możesz wypocząć na urlopie, nie martwiąc się o nic.

petsitter pethomer.com

Zostaw psa u rodziny lub przyjaciół

Jeśli masz bliskie osoby, z którymi psiak dobrze się czuje, to warto zapytać ich o pomoc w opiece nad zwierzakiem. Plusem tej opcji jest to, że kosztuje nas tylko wdzięczność lub mały upominek. Minusem natomiast jest to, że jeśli pies zestresuje się nieobecnością swojego ukochanego rodzica, to może narobić kłopot znajomym. Wielu psich rodziców zastanawia się, czy pies z tęsknoty może nie jeść? Odpowiedź brzmi niestety twierdząco. Zestresowany i stęskniony pies może tracić całkowicie apetyt. Jeżeli nie przyzwyczaisz psa do zostawania samemu, to może się on zmierzyć z ogromnym stresem wywołanym lękiem separacyjnym. Pamiętaj, aby pożegnanie z psem było przeprowadzone w sposób opanowany. Nie głaszcz psa i nie nawołuj go w sytuacji, gdy musisz opuścić dom. Spokojnie wyjdź, nie dając mu odczuć, że wzbudza to w Tobie jakiekolwiek emocje. Takie zachowanie na pewno pomoże Twojemu psu uporać się z dłuższą rozłąką, ponieważ przez brak pożegnania wie, że niebawem wrócisz. :-)

Hotel dla psów

O psi hotel najlepiej popytać wśród znajomych psiarzy, którzy mogą polecić Ci sprawdzone przez nich miejsce. Jeszcze przed wyjazdem odwiedź wybrany hotel, aby sprawdzić dokładnie, w jakim miejscu będzie przebywał Twój zwierzak. Zwróć szczególną uwagę na pomieszczenia, gdzie przebywają psy oraz oceń je pod względem czystości. Następną kwestią jest dostęp do wybiegu oraz zabezpieczenie terenu przed ucieczką psów. Zwróć uwagę również na regulamin hotelu oraz kwalifikacje opiekunów. Przy wyborze tego typu usługi kieruj się przede wszystkim dobrem Twojego zwierzaka. Alternatywą dla psiego hotelu jest domowy hotel dla psów w Pethomer, gdzie możesz wybrać opiekuna, porozmawiać z nim i zapoznać się z jego kwalifikacjami przed podjęciem decyzji.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka