Produkcja zielonej energii nie tylko pozwala zmniejszyć koszty prowadzenia firmy, ale też wpływa na wizerunek przedsiębiorstw. Coraz więcej klientów i kontrahentów wybiera te firmy, którym nie jest obojętny los naszej planety. Powodów, dla których przedsiębiorcy tak chętnie rozważają montaż fotowoltaiki, jest wiele. Zakup takiej instalacji może jednak wiązać się ze sporymi kosztami. Jedną z alternatyw jest leasing. Czy takie rozwiązanie się opłaca?
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z wielu różnych sposobów finansowania instalacji fotowoltaicznej. Jednym z nich, obok dotacji czy kredytu, jest leasing. Polega on na udostępnieniu leasingobiorcy takiej instalacji przez leasingodawcę na określony w umowie czas. Przez cały ten okres to leasingodawca pozostaje właścicielem sprzętu, a leasingobiorca może go użytkować i korzystać z wyprodukowanej przez niego energii elektrycznej.
Czy warto mieć fotowoltaikę w firmie?
Urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł są obecnie niezwykle popularne zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Użytkowanie zielonej energii wiąże się z całym szeregiem korzyści, które doceniają zwłaszcza przedsiębiorcy. Czy zatem warto mieć fotowoltaikę w firmie? Zdecydowanie tak. Panele fotowoltaiczne pozwalają na spore oszczędności finansowe, ponieważ są w stanie wyprodukować prąd, który pokryje zapotrzebowanie firmy.
Fotowoltaika wiąże się jednak nie tylko z oszczędnościami finansowymi, ale również dużą swobodą przedsiębiorstwa, które wytwarzając własny prąd, nie jest zależne od poszczególnych dostawców i ewentualnych przerw w dostawie energii. Niezwykle istotny jest również aspekt środowiskowy. Warto mieć fotowoltaikę w firmie, ponieważ takie urządzenia przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń oraz emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych.
Fotowoltaika w leasingu – czy to się opłaca?
Na leasing fotowoltaiki decyduje się coraz więcej przedsiębiorców ze względu na opłacalność tej metody finansowania. Leasing paneli fotowoltaicznych opiera się na podobnych zasadach jak leasing innych urządzeń. Polega on więc na tym, że leasingodawca podpisuje umowę z leasingobiorcą, w której określony jest przedmiot leasingu (np. instalacja fotowoltaiczna), czas trwania umowy, wysokość rat, a także inne zasady.
Następnie leasingodawca przekazuje drugiej stronie fotowoltaikę w zamian za comiesięcznie opłacane przez leasingobiorcę raty. Ten z kolei może korzystać z takiego systemu na zasadach określonych w ogólnych warunkach umowy. Prąd, który wytwarzają panele fotowoltaiczne, może zasilać firmę leasingobiorcy. W rzeczywistości jednak właścicielem paneli i wszystkich innych elementów instalacji fotowoltaicznej jest leasingodawca.
Zielona energia coraz ważniejsza dla biznesu
Obecnie zielona energia staje się coraz ważniejsza dla właścicieli firm. Dzieje się tak nie tylko ze względu na szereg oszczędności, które gwarantują rozwiązania z zakresu OZE, ale również z uwagi na normy, jakie przedsiębiorstwa muszą spełniać. Ponadto firmy, które korzystają z zielonej energii, często mogą liczyć na szereg korzyści wizerunkowych. Klienci doceniają przedsiębiorstwa, którym zależy na ochronie środowiska.
Warto pamiętać, że zielona energia to nie tylko fotowoltaika. Przedsiębiorcy mogą korzystać również z pomp ciepła czy magazynów energii, które również dostępne są w leasingu. Sporym zainteresowaniem cieszy się też obecnie leasing samochodów elektrycznych. Inwestując w takie rozwiązania, możemy zabezpieczyć swoją firmę przed rosnącymi cenami energii czy paliw.