piątek, 11 lutego 2022 14:18

"Covidowa skóra" to kolejny, nietypowy objaw zakażenia Omikronem

Autor Katarzyna Jamróz
"Covidowa skóra" to kolejny, nietypowy objaw zakażenia Omikronem

Eksperci z Wielkiej Brytanii na podstawie wielu raportów oraz analiz stworzyli listę najczęstszych objawów widocznych na skórze, które mogą świadczyć o zakażeniu się wariantem Omikron.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w piątek (11 lutego) poinformował o tym, że w ciągu kilku dni Omikron będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem notowanych w Polsce.

– W skali ostatnich 7 dni wirus w wersji Omikron to już jest 95 proc. wszystkich notowanych sekwencjonowanych wirusów

– przekazał Andrusiewicz.

Warto jednak wspomnieć, że aby określić, która odmiana koronawirusa odpowiada za zakażenie danej osoby, niezbędne jest sekwencjonowanie próbek, a niestety nie robi się tego z każdym pozytywnym testem na Covid-19. Dlatego osoba zakażona zazwyczaj nie wie, którym wariantem się zaraziła.

Brytyjscy eksperci stworzyli listę sześciu, najczęstszych objawów na skórze, które mogą wskazywać na to, że dana osoba zakaziła się Omikronem.

Które symptomy mogą o tym świadczyć?

  1. Wysypka typu pokrzywka - na skórze pojawiają się wypukłe guzki.
  2. Covidowe palce u stóp - mogą być czerwone, fioletowe, w stanie zapalnym, z wysypką lub obrzękiem. Skóra może być bolesna i swędząca, mogą być na niej obecne pęcherzyki.
  3. Sucha i swędząca skóra - wysypka pojawia się na szyi i klatce piersiowej. Zazwyczaj jest różowa i bardzo swędzi. Może pojawić się w trakcie lub po infekcji, zwykle utrzymuje się przez długi czas.
  4. Kłująca wysypka - zazwyczaj obejmuje małe obszary, chociaż może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Często występuje na dłoniach, stopach i łokciach. Ta wysypka swędzi, może trwać kilka dni lub nawet tygodni.
  5. Wysypka typu chillblain - wyglądem może przypominać odmrożenie. Ta wysypka powoduje powstawanie fioletowych lub czerwonych plam, które pokryte są wypukłymi guzkami.
  6. Spierzchnięte, popękane lub obolałe usta

Do typowych objawów zakażenia Covid-19 zalicza się m.in. uporczywy kaszel, wysoką temperaturę, utratę węchu lub smaku. Wariant Omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby, który może przypominać zwykłe przeziębienie. Jego najczęstszymi objawami są: bóle głowy, katar oraz uczucie zmęczenia. Brytyjscy eksperci informują, że objawy skórne występują rzadziej niż typowe sygnały, które wskazują na zakażenie Covid-19.

Inf.: Express.co.uk, medonet.pl

Fot. Ilustracyjne

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje